Ako si vybrať správnu veľkosť OBUVI    

Ako si vybrať správnu veľkosť OBUVI    

Ľudská noha je veľmi zložitý útvar. Tiež môžeme bez rozpakov konštatovať, že každé chodidlo je originál a je u každého jedinca iné. A rozmanitosť je naozaj veľká. Pri výbere správnej veľkosti obuvi pre dieťa je táto úloha ešte veľmi často skomplikovaný tým, že dieťa pri skúšaní nespolupracuje alebo sa na jeho informáciu nemôžeme plne spoľahnúť. Pri hľadaní dobre padnúcej obuvi je preto potrebné správne merať, skúmať a overovať. Je naozaj veľa parametrov, ktoré pri výbere musíme sledovať. My sa teraz v tomto návode chceme pokúsiť, Vám pomôcť zatiaľ aspoň sa správnym postupom pri voľbe dĺžky obuvi.    

Nové topánky je dôležité dieťaťu kupovať včas, hneď keď je to potrebné. V súlade s rastom nohy platí - čím menšie dieťa, tým viac párov za rok. Poškodenie nôh vzniká, ak trvalo nosíme krátku obuv. Aby ste predišli trvalému poškodeniu nôh u vášho dieťaťa, tak je dôležité správne meranie veľkosti nôh a súčasne i obuvi. V dnešnej dobe sa na trhoch objavuje viac druhov značenia veľkostných čísel a nie je možné sa spoľahnúť na veľkosť, ktorá je uvedená na obuvi. Preto sa môže ľahko stať, že veľkosť obuvi nesúhlasí s veľkosťou nohy. Je teda nutné si vedieť správne zmerať nielen veľkosť nohy, ale aj obuvi.

Najprv vám uvedieme 3 najobľúbenejšie metódy, ako zistiť veľkosť obuvi a tiež vysvetlíme, prečo tieto metódy nefungujú:

1. Opýtať sa dieťaťa - detský nervový systém sa ešte len vyvíja, preto táto metóda zásadne nemôže fungovať. Deti majú zníženú hranicu citlivosti na tlak a bolesť, preto nám nemôžu s určitosťou potvrdiť, že im obuv nepadne. Skutočnosť, že deti nosia prevažne krátku obuv môže zapríčiniť, že si na to deti zvyknú, a preto označujú aj veľmi malé topánky za vyhovujúce

2. Hra s pätou - pritom sa skúša, či medzi pätou dieťaťa a obuvou sa dá strčiť jeden prst. Táto metóda by bola geniálna, ale deti pri tomto spôsobe "rolujú" prsty a tým pádom nožičku posunú o kúsok dopredu, aby urobili prsty miesto. Takže to vyzerá, že obuv vyhovuje.

3. Aby sa zistila dĺžka obuvi, prikladá sa chodidlo na podošvu. Avšak aby sme zistili, či je obuv vhodná, potrebujeme poznať aj vnútornú dĺžku obuvi. Táto metóda teda neprináša žiadny rozumný výsledok, pretože sa pri nej vychádza z dĺžky vonkajšej strany obuvi a nie z tej vnútornej. Všetky tieto vyššie uvedené metódy považujeme za nedostatočné a nevhodné. Dovoľujeme si vám tu ponúknuť spôsob výberu veľkosti tak, ako ho po skúsenostiach považujeme za najvhodnejšie.

Ako správne postupovať pri výbere veľkosti OBUVI?

1. Zistíme aktuálnu maximálnu dĺžku chodidla tým spôsobom, že postavíme dieťa k rovnej stene tak, aby sa pätou ľahko tejto steny dotýkalo. Na konci najdlhšieho prsta (spravidla prvý) spustíme kolmici k podlahe a takto zistený bod označíme. Vzdialenosť medzi týmto zisteným bodom a stenou je zistená dĺžka chodidla, ktorú pre náš účel potrebujeme (viď. Foto 1)

2. U všetkých typov a veľkostí obuvi FARE je uvedený údaj VNÚTORNÉ DĹŽKA OBUVI. Je však veľmi užitočné vedieť, čo tento údaj znamená a ako bol zhotovený, aby sme s ním mohli správne zaobchádzať - (viď foto 2)

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že sa nemôžeme riadiť dĺžkou stielky, ktorá jednak v prednej časti nedosahuje ideálne až k prednej stene a najmä vzadu vôbec nezapočítava pätný oblúk. Tiež je potrebné vziať do úvahy obrys prednej časti chodidla a porovnať, či aspoň približne zodpovedá vyhliadnutému tvaru obuvi.  

Ak máme dobre zmerané, tak je ďalej potrebné zvoliť správnu veľkosť nadmerku, o ktorý musí byť topánka vnútri dlhšia. Nadmerok volíme podľa okolností v rozmedzí 8-14 mm. Nadmerok môžeme definovať tak, že sa jedná o rezervný priestor pre pohyb chodidla v priebehu každého kroku a aj v priebehu dňa, keď noha zväčšuje svoj objem. Je to tiež rezerva pre ponožky a hlavne pre rast nohy po celú dobu používania tejto obuvi.  

Dovoľujeme si v tejto súvislosti pripomenúť, že konečný tvar topánky je predurčený tvarom formy (kopyta), na ktorom sa daná obuv vyrába. Preto je žiaduce sa spoľahnúť na to, že vonkajšie rozmery kopytá sú totožné s vnútornými rozmermi obuvi. Z tohto jednoduchého dôvodu je potrebné sa spoľahnúť na údaje výrobcu FARE, uvedené pri jednotlivých artiklov obuvi. Sme presvedčení o tom, že všetky ostatné metódy zisťovania vnútornej dĺžky obuvi sú menej presné.

V prvom rade je potrebné mať na pamäti, že zakaždým musíme zistiť aktuálnu dĺžku každého chodidla a zodpovedajúcim spôsobom ju porovnať s vnútornou dĺžkou vyhliadnuté obuvi.

Ako často by sa mala prekontrolovať dĺžka obuvi?

Noha dieťaťa veľmi rýchlo rastie, mení sa dĺžka, šírka a proporcie. Noha malého dieťaťa rastie v priemere 15 až 18 mm za rok, u starších detí 8 až 12 mm. To znamená, že vo veku 2-3 rokov potrebujú deti 2 až 3 veľkosti obuvi za rok, v predškolskom veku 2 veľkosti obuvi av školskom veku 2 až 3 veľkosti obuvi ročne.

Vek               Odporúčané prekontrolovanie

1-3                          každé tri mesiace

3-6                          každé štyri mesiace

6-10                        každých päť mesiacov

Ak prichádza približne 98% detí na svet so zdravými nohami, potom nestojí nič v ceste, aby to tak mohlo byť aj v dospelosti. Zodpovednosť leží teda na nás - detské nohy potrebujú veľa rokov na to, ako je ich vývoj ukončený a než sú ich kosti, svaly a tkanivá stabilné a napriek tomu pohyblivé. O čo lepšie je počas tých prvých rokov staráme, o to viac sú vyzbrojené pre budúcnosť. Pre všetkých z nás znamená chodenie, behanie a skákanie ako niečo samozrejmé, pričom vychádzame z toho, že naše chodidlá proste "fungujú".


Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.