inozitol

inozitol

V modernej dobe sa v súvislosti s rodinným životom čoraz častejšie dostáva do popredia plánované rodičovstvo. Pokiaľ však nedochádza k naplneniu plánov tak, ako by sme si predstavovali, začínajú partneri pátrať po možnej podpore. Už niekoľko rokov sa pomerne vysoký záujem dostáva zaujímavej molekule- inozitolu.

Inozitol, niekedy označovaný aj ako vitamín B8, je neoddeliteľnou súčasťou membrán, ktoré sa nachádzajú v našich bunkách. Ide o látku rozpustnú vo vode, obvykle dobe znášanú. Vyskytuje sa v deviatich izomérnych formách, pričom najvyšší účinok je pripisovaný štruktúre označovanej ako myo-inozitol. Na základe viacerých klinických štúdií bolo dokázané, že pre správne dozrievanie folikulov sú vhodné koncentrácie myo-inozitolu viac-menej nevyhnutné. U žien, ktoré mali problém s otehotnením, bola vo folikulárnej tekutine zaznamenaná nízka hladina tejto molekuly. Doplnením na vhodné hodnoty bolo dosiahnuté zlepšenie kvality vajíčok, navodenie pravidelnej ovulácie, upravenie hormonálnej rovnováhy a teda zvyýšenie pravdepodobnosti otehotnenia.

Špeciálne výrazné účinky boli pri inozitolu zaznamenané u žien trpiacich polycystickým ochorením vaječníkov, ktoré mnohokrát sprevádza práve nepravidelnosť cyklu či vynechanie ovulácie. Inozitol taktiež zlepšuje hladinu tukov v krvi, znižuje hladinu cholesterolu a napomáha znižovať nadmernú produkciu inzulínu, ktorá je tiež jedným z možných negatív pri snahe o počatie.

Z hľadiska optimálnej dávky sa ako najvhodnejšie ukázalo užívanie 4 g inozitolu denne, najlepšie rozdelené do dvoch dávok. Po šiestich mesiacoch došlo k zníženiu BMI, úprave menštruačného cyklu a zlepšeniu inzulínovej rezistencie, pričom výsledky boli porovnateľné s užívaním 1,5 g metformínu (liečivo indikované pri danej diagnóze). Pokiaľ ide o vhodnú formu, najefektívnejším je užívanie buď samotného myo-inozitolu, alebo jeho kombinácia s d-chiro-inozitolom v pomere 40:1. (Kombinácia je vhodná najmä pre ženy s nadváhou.)

Okrem spomínaných účinkov inozitolu na plodnosť sa viaceré štúdie zameriavajú tiež na jeho vplyv pri zmiernení úzkosti či depresie, čo môže byť pridanou hodnotou, avšak práve z tohto dôvodu nie je vhodné jeho súbežné užívanie so SSRI.

Nakoľko pri snahe o otehotnenie je potrebné zabezpečiť rovnováhu viacerých parametrov, prípravky dostupné v lekárni zvyčajne obsahujú okrem inozitolu tiež kyselinu listovú, prípadne metylfolát, ktoré sú nevyhnutné pre správne sa vyvíjajúce tehotenstvo. 

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.