Enzymoterapia

Enzymoterapia

Mnohí z nás poznajú situácie, keď na to, aby sa „čosi udialo“, potrebujeme správne „nakopnúť“. V chemickom ponímaní možno takéto „nakopnutie“, respektíve ovplyvnenie prebiehajúcej reakcie označiť pojmom katalýza. Medzi katalyzátory, teda látky ovplyvňujúce priebeh a rýchlosť chemických pochodov patria vo veľkom množstve enzýmy- látky proteínovej povahy s významnou úlohou v metabolizme živých organizmov.

Na to, aby sme náš organizmus udržiavali v zdravom stave, je dôležité, aby sme mu dodávali dostatočné množstvo potrebných enzýmov. S pribúdajúcim vekom totiž klesá schopnosť nášho tela vytvárať si enzýmy samé a je tak odkázané na ich príjem zvonka. Nevýhodou je, že enzýmy obsiahnuté v strave mnohokrát nestačia na to, aby dokázali pokryť potrebu všetkých metabolických procesov v našom tele. Tepelnou úpravou dochádza k ich denaturácii, teda rozkladu chemickej štruktúry.

Okrem „podpory“ klasického fungovania nášho tela majú enzýmy a enzymoterapia významné miesto v liečbe zápalových ochorení či imunitných problémov,  rovnako napomáhajú rýchlejšej regenerácii po úrazoch či pri hojení rán.

Najčastejším dôvodom pre enzymoterapiu je liečba zápalových ochorení. Je potrebné uvedomiť si, že samotné užívanie enzýmov nezabezpečí potlačenie zápalovej reakcie, zabezpečí však podporu procesov, ktoré sa na liečbe podieľajú. Prítomnosť enzýmov rovnako podporí a urýchli tvorbu nových tkanív, čím sa poškodený orgán, miesto či ložisko rýchlejšie zregeneruje.

A ako enzýmy užívať? V prípade systémovej enzymoterapie, teda vtedy, keď prostredníctvom enzýmov chceme liečiť, prípadne podporiť regeneračné procesy prebiehajúce v našom organizme, je dôležité užívať ich nalačno. To znamená aspoň 2-3 hodiny po jedle a zároveň aspoň 30 minút pred ďalším jedlom. V prípade, že by sme tabletky hneď „zajedli“, došlo by k naviazaniu obsiahnutých enzýmov na potravu, v dôsledku čoho by sa znížilo ich vstrebávanie a teda aj následný účinok. Vzhľadom na limitované množstvo účinnej látky, ktorá sa zmestí do jednej tablety sa netreba zľaknúť prípadného vyššieho množstva odporúčaných užívaných tabliet.

Enzýmy sú zvyčajne dobre znášané a vzhľadom na to, že podporujú prirodzené deje v našom organizme, môžu sa užívať aj pri užívaní iných liečiv. Niekedy práve zvýraznia ich účinok. Opatrný treba byť  pri užívaní kumarínových antikoagulancií, teda liekov znižujúcich zrážanlivosť krvi, u ktorých by mohlo dôjsť k zvýšeniu ich účinku a prípadnému krvácaniu.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.