Zachrípnutie

Zachrípnutie

Hlasové prejavy sú súčasťou nášho vystupovania a komunikácie počas celého života. Za náš hlas vďačíme dvom malým väzom, hlasivkám, ktoré máme uložené v hrtane. Počas toho, ako vzduch vychádzajúci z pľúc prúdi cez hrtan dochádza k rozkmitaniu hlasiviek, výsledkom čoho je počuteľný zvukový prejav. Ten sa následne ešte „upravuje“ v hltane, nose a ústnej dutine.

Pokiaľ sa ktorákoľvek s týchto častí určitým spôsobom poškodí, k „poškodeniu“ dôjde aj v našom hlase. Práve ochorenie hlasiviek je najobvyklejšou príčinou zachrípnutia, respektíve straty hlasu.

A čo býva obvyklou príčinou ochorenia hlasiviek? Najčastejšie môžeme „hlasové“ problémy pripísať prílišnej námahe, ktorej sú naše hlasivky vystavené. Či už ide o bežné prechladnutie, príliš studené nápoje, alebo veľa hlasného kriku či spevu... Hlasivky sa v dôsledku tejto námahy prekrvia a dôjde k ich opuchu, ktorý môže sprevádzať zahlienenie. V dôsledku toho nie sú schopné fungovať a pracovať tak, ako by mali.

Ako si v prípade zachrípnutia vieme pomôcť? Prvým, najdôležitejším bodom liečby je trpezlivosť. Hoci to môže znieť ako klišé, namáhané hlasivky si potrebujú oddýchnuť. Mali by sme sa snažiť vyhnúť šepkaniu, ktoré stav ešte zhorší a môže spôsobiť, že naše mierne zachrípnutie sa vyvinie až do úplnej straty hlasu.

Účinnou pomocou pri zachrípnutí sú látky, ktoré napomáhajú zriedeniu a uvoľneniu hlienov pokrývajúcich povrch hlasiviek. Osvedčenými sú bylinné čaje s obsahom lipy, podbeľu či divozelu, ktoré možno osladiť trochou medu, ktorý taktiež zmierňuje podráždenie. Vhodnými liekmi či výživovými doplnkami sú tie, ktoré obsahujú expektoranciá, teda látky uľahčujúce vykašliavanie. Vhodná je aj ich kombinácia s látkami chrániacimi podráždenú sliznicu pred vysušením, prípadne bakteriálnou infekciou.

Osvedčenými pomocníkmi pri strate hlasu sú tiež liečivé minerálne vody určené na inhalovanie, ktorými zabezpečíme zvlhčenie podráždených slizníc. Zefektívnenie tohto postupu možno zabezpečiť kombinovaním inhalovaného roztoku s kyselinou hyalurónovou.

Na upokojenie podráždených hlasiviek možno tiež použiť kalcium, ktoré sa zvyčajne užíva vo forme sirupu.

V prípade dodržiavania liečebného režimu, teda najmä hlasového kľudu kombinovaného s vhodnými prípravkami sa zachrípnutie za pár dní stratí a hlasivky sa dostanú opäť do formy. Pokiaľ by však problémy pretrvávali dlhšie ako dva týždne, je vhodné navštíviť lekára.

Mgr. Martina Kadlecová

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.