Ako bojovať proti prechladnutiu

Ako bojovať proti prechladnutiu

V tomto zimnom období nám často teplota klesá pod nulu a preto netreba tento stav vôbec podceňovať. Vieme však, že napríklad prechladnutiu sa nám niekedy nepodarí vyhnúť. Aké sú jeho príznaky a ako proti nemu účinne bojovať?

 

Ako rozpoznať prechladnutie a ako mu predísť?

 

Veľa ľudí si často mýli chrípku s prechladnutím. Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené RNA vírusom. Vírus chrípky napáda respiračný systém a prenáša sa medzi osobami predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Chrípka je tiež sprevádzaná vysokými horúčkami a silnými bolesťami hlavy a celého tela. Vážne prípady sa liečia antivirotikami približne 1-2 týždne. Prechladnutie má ľahší priebeh a sprevádzajú ho ľahšie príznaky, ktoré sú však veľmi podobné, ako pri chrípke. Spravidla si pri ňom vystačíme s domácou liečbou.

 

Príznaky prechladnutia:

–                    zimnica

–                    mierne zvýšená teplota

–                    pocit únavy

–                    mierne bolesti hlavy a končatín (príležitostne horúčka u detí)

–                    upchatý nos, nádcha

–                    škriabanie a pocit sucha v hrdle

–                    vo vyššom štádiu aj strata hlasu

 

Dá sa prechladnutiu predísť?

 

Všeobecne platí, že v tomto období by sme mali zvýšiť príjem stravy bohatej na vitamíny, hlavne vo forme ovocia a zeleniny, nezdržiavať sa v blízkosti prechladnutých osôb a odporúča sa aj otužovanie, čím sa posilňuje imunitný systém. Okrem toho je vhodné užívať aj prípravky na zvýšenie imunity, dostupné v lekárni

 

Ak nás predsa len začne trápiť prechladnutie, mali by sme svoje telo naozaj šetriť. Pomôcť nám môže parná inhalácia, teplé nápoje s medom, teplé zábaly na hrdlo. Taktiež je dobré používať nosné kvapky na uvoľnenie dýchacích ciest či sirup proti kašľu. Ak ste fajčiar, určite by ste mali fajčenie obmedziť, ak sa dá, najlepšie počas ochorenia vylúčiť.

 

Náš TIP!

 

Ak vás skolí prechladnutie, jednou z možností ako uľaviť od jej príznakov je PARALEN GRIP horúci nápoj vo vrecúškach. Liek obsahuje kombináciu dvoch liečiv – paracetamolu a fenylefríniumchloridu. Paracetamol pôsobí proti bolesti a horúčke, fenylefríniumchlorid uvoľňuje dýchacie cesty. Liek je určený na odstránenie príznakov chrípky a prechladnutia, vrátane horúčky, bolesti pri zápale prinosových dutín, bolesti hlavy, bolesti v hrdle a bolesti kĺbov a svalov. Pomáha tiež pri nádche, uvoľňuje upchatý nos a prinosové dutiny a tým uľahčuje dýchanie.

 

(liek na vnútorné použitie, pred použitím si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a o správnom používaní sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom)

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.