Prvá pomoc pri chrípke a prechladnutí

Prvá pomoc pri chrípke a prechladnutí

Teplotné zmeny, oslabený imunitný systém po prázdninách či dovolenke, stres, a mnohé ďalšie faktory môžu byť spúšťačom chrípky alebo prechladnutia.

Aké príznaky vlastne sprevádzajú prechladnutie a chrípku? Ako správne posilniť náš organizmus a predísť tak, týmto nepríjemným príznakom? Poďme sa na to spolu pozrieť!

 

Poznáte to, kašeľ, upchatý nos, z ktorého Vám neprestajne tečie, nejaké to kýchnutie. Pri týchto príznakoch sa dá ľahko rozpoznať prechladnutie, je obyčajne miernejšie a nekončí vážnymi zdravotnými problémami ako zápal pľúc, bakteriálne infekcie alebo hospitalizácia.

Prechladnutie a chrípka si sú v mnohom podobné. Tak ako je to však s chrípkou? Pridáva sa únava, zvýšená teplota, horúčka, zimnica, bolesti svalov a kĺbov. Vo všeobecnosti platí, že priebeh chrípky je pre človeka náročnejší. 

Ešte skôr ako náš organizmus bude čeliť vyššie uvedeným príznakom prechladnutia alebo chrípky je ideálne, ak ho čo najviac posilníme. Môžme siahnúť napríklad po komplexe multivitamínov, vitamíne C alebo imunoglukáne, prípadne ich kombinácii. Z bylinných preparátov priaznivo ovplyvňuje náš imunitný systém napríklad rákytník, ibištek, šipky, zázvor, echinacea, ale aj skorocel, či materina dúška. Nájdete ich v lekárni a na našom e-shope vo forme čajových zmesí alebo jednozložkových sypaných či porciovaných čajovín. 

V prípade príznakov upchatého nosa je vhodnou voľbou nosová aerodisperzia Olynth HA, rýchlo uvolní upchatý nos a zvlhčí nosovú sliznicu vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej vo forme soli. V opačnom prípade keď nás trápi tečúci nos by sme mali zvoliť kombináciu 2 rôznych liečiv, ktoré sú obsiahnuté v lieku Otrivin Complete. Jedno liečivo zmierňuje výtok z nosa, druhé odstraňuje upchatie pri bežnej nádche.

Čo urobiť v štádiu keď naše telo bojuje s chrípkou a my sa z nej potrebujeme dostať čo najskôr? Pre tých, ktorí v práci majú možnosť využiť kuchynku, či dennú miestnosť odporúčam horúci nápoj s kombináciou troch liečiv. Okrem úľavy, ktorú liek vďaka účinkom prináša pôsobí na naše telo aj teplo, ktoré má liečivý psychologický efekt. Pokiaľ máte aj vlhký produktívny kašel odporúčam Theraflu Forte. V prípade, že potrebujete skôr uvolniť upchatý nos a vedľajšie nosové dutiny zvoľte si Coldrex horúci nápoj. Ale čo ak lietame po cestách a našou jedinou zastávkou je pumpa, alebo pracujeme v priestoroch kde nemáme možnosť spraviť si čaj? Aj na to mysleli odbornící a práve preto sú v lekárni dostupné rovnaké kombinácie liečiv ako pri horúcich nápojoch, v tabletách, ktoré stačí zapiť vodou a majú rovnako priaznivé účinky. 

Kedy navštíviť lekára? V prípade, že sa príznaky zhoršia alebo pretrvávajú dlhšie ako týždeň, ak pocítite iné nežiaduce účinky ako napríklad zvracanie, vysoké teploty, či bolesť na hrudi.

Aj vhodná životospráva napomáha nášmu organizmu, a preto odporúčam ak sa v čase oslabeného organizmu vyhnete stresu, doprajete si čo najviac oddychu a spánku, určite pite veľa tekutín a konzumujte zdravé jedlá.

A na záver nezabudnite: „Zdravie a veselá myseľ sú zdrojom krásy.“ ( Miguel de Cervantes - španielsky básnik a prozaik.)

 

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.