Kolagén a jeho využitie v kĺbovej výžive

Kolagén a jeho využitie v kĺbovej výžive

Kolagén je bielkovina hojne sa nachádzajúca po celom tele. Je súčasťou spojivového tkaniva, kostí, kože, vlasov a nechtov.

Kolagénové vlákna tvoria zväzky, ktoré merajú priemerne 0,5–15 μm V ľudských tkanivách bolo nájdených viac ako 11 rôznych typov kolagénov. Najčastejšie sú zastúpené kolagény typov I až V.
Kolagén typu I je najrozšírenejším typom kolagénu. Je prítomný napríklad v šľachách, väzoch, kostiach, zuboch a koži. Tento typ kolagénu stimuluje produkciu nášho vlastného a vytvára pomerne silné vlákna.
Kolagén typu II sa najviac vyskytuje v chrupavke. Tu naopak vytvára husté priestorové siete z veľmi tenkých vlákien, pretože chrupavka je namáhaná predovšetkým tlakom vo všetkých smeroch. Tento typ drží chrupavku pohromade a zaisťuje jej pevnosť a odolnosť.

Užívanie kolagénu prispieva ku kompenzácii nedostatočnej tvorby vlastného kolagénu. Nedostatočná tvorba kolagénu je väčšinou sprevádzaná zápalovými ochoreniami pohybového aparátu, ktoré sa vyskytnú hlavne pri nadmernom alebo nesprávnom zaťažovaní kĺbov.
Kolagén podporuje a zvyšuje rast a výživu kĺbovej chrupavky a vedie k obnove funkcie kĺbu, účinkuje komplexne, zmierňuje bolesť, zlepšuje pohyblivosť svalov, kĺbov a chrbtice, zabraňuje starnutiu kĺbových štruktúr a tkaniva a má priaznivé účinky proti bolesti pri artróze kĺbov. Nástup účinku je oneskorený a prejaví sa po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania.
Okrem kolagénu sú vhodné pre regeneráciu kĺbov výživové doplnky s obsahom glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu, kyselina hyalurónová, methylsulfonylmethan (MSM) a iné.

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.