Chudnutie

Chudnutie

Sedavá práca, menej pohybu či jednoducho len „trošku viac dobrôt“ niekedy spôsobia, že ručička váhy sa pohýna pre nás nepríjemným smerom. A keď dosiahne tú pomyslenú hranicu, pri ktorej si povieme dosť, vieme, že najlepším riešením je správna životospráva, zvýšenie pohybu, vhodná strava či cvičenie. Okrem týchto nevyhnutných krokov môžeme našu premenu podporiť tiež pomocou rastlinných extraktov využívaným na podporu chudnutia.

Prvou z možností podpory chudnutia je ovplyvňovanie samotnej chuti do jedla. Pocit hladu je ovplyvňovaný v mozgu a okrem iných naň vplývajú hormóny ako leptín (hormón sýtosti), ghrelín (hormón hladu) či inzulín, ale tiež neuromediátory serotonín či dopamín. Medzi rastliny, ktoré dokážu ovplyvňovať náš hlad patrí africká rastlina Hoodia gordonii, ktorá sa v štúdiách vyznačuje výrazným znížením chuti do jedla. Ďalšou rastlinou s podobným účinkom je Garcinia cambogia, ktorá vďaka obsiahnutej kyseline hydroxycitrónovej potláča pocity hladu.

Ďalšou skupinou látok, ktoré môžu byť využívané pri podpore chudnutia sú látky, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie tukov z potravy. Inhibítory pankreatickej lipázy v našom tráviacom trakte znižujú množstvo enzýmu, ktorý toto vstrebávanie riadi. Najväčšou skupinou sú katechíny obsiahnuté v zelenom, čiernom, či oolong čaji. Na metabolizmus tukov vplýva tiež kurkumín obsiahnutý v Kurkume, ktorý podporuje odbúravanie lipidov z tukových tkanív. Okrem toho reguluje lipogenézu, teda tukovú tvorbu, interaguje s tukovým tkanivom v ktorom potláča prejavy chronického zápalu a pod.

Pri chudnutí sa mnohokrát stretávame aj s využitím kofeínu, obsiahnutého okrem kávy tiež v guarane či čaji. Kofeín, podobne ako kurkumín, zvyšuje odbúravanie tukov z organizmu. Taktiež zrýchľuje metabolizmus a v neposlednom rade dodáva organizmu energiu. Nevýhodou je pomerne rýchle vytváranie tolerancie a tiež miernej závislosti.

Počas chudnutia by sme nemali zabúdať na dostatočný príjem vlákniny, ktorá je už viac- menej synonymom pre správne trávenie a metabolizmus. Vláknina taktiež spomaľuje vstrebávanie sacharidov z potravy. V oblasti chudnutia sa najčastejšie využíva glukomanan, prípadne chitosan, ktorý na seba naväzuje tuky a cholesterol, vďaka čomu ich odstráni z tráviaceho traktu skôr, ako sa vstrebnú do organizmu.

Pri snahe o schudnutie nesmieme samozrejme zabúdať na to, že ide o komplexný proces, počas ktorého by sme nemali svoje telo formou diét oberať o dôležité nutrienty. Taktiež si musíme uvedomiť, že doplnky výživy plnia len podpornú funkciu a ich účinnosť je naviazaná na celkovú úpravu životosprávy.

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.