Gurmar - Gymnema sylvestre

Gurmar - Gymnema sylvestre

Gymnema lesná (Gymnema sylvestre) je jednou z najúčinnejších ajurvédskych bylín na diabetes, ktorá si právom vyslúžila prívlastok “zabijak cukru“. Jej využitie je predovšetkým pri liečbe diabetu, no nestratí sa ani pri metabolickom syndróme a pre mnohých z vás bude zaujímavá jeho schopnosť potláčať chuť do jedla (a to najmä chuť na sladké).

 


Gymnema lesná, ratlina označovaná aj ako Gymnema sylvestre, Gymnema sylvestris, Gurmarbooti, Periploca of the woods, Meshasringi, či zázračná rastlina, ale aj mnohými inými názvami, ktoré však nie sú až tak podstatné. Podstatná je funkčnosť a obrovský potenciál tejto byliny.

Hlavnými obsahovými látkami gymnemy lesnej sú glykozidy, hlavne kyselina gymnemová, gymnestrogenin, gymnemagenin a jeho O-iso-propyliden. Z dalších látek je v listoch obsiahnutý napr. peptid gurmarin
Liečivá rastlina gymnema lesná je považovaná za nejedovatú. Pri bežnom dávkovaní (400 mg extraktu denně) neboli zistené vedľajšie účinky ani nežiadúce interakcie s inými liečivami. Účinok zníženia hladiny cukru v krvi spôsobuje hlavne konduritol A, derivát cyklohexenu izolovaný z listov gymnemy lesnej v roku 1992.
Gymnema lesná (Gymnema sylvestre) má dlhú históriu využitia v tradičnej indickej medicíne a pri liečení diabetu sa tu používa viac ako 2000 rokov. V tradičných ájurvédskych textoch sú indikácie rôzne, napr. pri migréne, kožných chorobách, zväčšených lymfatických uzlinách.V súčasnej indickej medicíne sa listy používajú ako antidiabetikum, korene ako emetikum a expektorans.
Klinické štúdie dokázali efekt zníženia hladiny krvného cukru a taktiež zvýšenie počtu beta buniek a Langerhansových otrovčekov v pankrease. U pacientov s diabetes 1. typu sa účinok prejavuje znížením potreby inzulínu, u diabetes 2. typu umožňuje zníženie medikácie. Pri užívání prípravkov z tejto rastliny sa doporučuje konzultácia s kvalifikovaným lekárom a starostlivá kontrola hladiny cukru v krvi. Nemožno ich používať akonáhradu inzulínu.
V indické medicíne sú využívané aj iné druhy rodu gymnema, hlavne G. montanum a G. hirsutum. Využitie je podobné ako u gymnemy lesnej. V čínskej medicíne sa používa i druh G. inodorum, ktorý slúži hlavne k liečbe tuberkulózy a detskej obrny.


Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Gymnema_sylvestre
tento článok má len informačný charakter a v žiadnom prípade nenahrádza konzultáciu s ošetrujúcim lekárom. Prípadné užívanie výživových doplnkov konzultujte vždy s lekárom alebo lekárnikom


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.