Zinok

Zinok

O podpore imunitného systému pomocou vitamínov už čo-to vieme. Okrem vitamínového „dopingu“ vieme nášmu imunitnému systému pomôcť aj pomocou užívania ďalších dôležitých látok- minerálov. Spomedzi mnohých môžeme prvenstvo v podpore obranyschopnosti organizmu prisúdiť prvku z konca zoznamu- Zinku.

Zinok sa ako minerálny prvok nachádza jednak v potrave, jednak ho vieme telu dodávať prostredníctvom liekov či výživových doplnkov. Hoci sa v minulosti jeho užívanie spájalo najmä so zdravou pokožkou, vlasmi či nechtami, v súčasnosti sa čoraz častejšie stáva predmetom štúdií sledujúcich jeho vplyv na obranyschopnosť organizmu, rýchlejšie prekonanie infekcií dýchacích ciest a pod. Zinok je taktiež, vďaka svojmu vplyvu na správne delenie a rast buniek, vhodným doplnkom pri snahách o počatie. Pozrime sa teda na jeho vplyv a efekt pri snahe o podporu imunity.

Viaceré štúdie zamerané na vplyv užívanie zinku počas prebiehajúceho ochorenia horných dýchacích ciest, teda npr. chrípky či prechladnutia dokazujú, že pokiaľ sa s užívaním dostatočných dávok zinku začne už do 24 hodín od prepuknutia príznakov, skráti sa trvanie ochorenia v priemere o 3 dni.

Ako teda zinok užívať? A koľko ho naše telo potrebuje?

Nakoľko je zinok pomerne „ťažký“ na žalúdok, môže u niektorých ľudí spôsobiť bolesť brucha, nevoľnosti či vracanie. Bežným nežiadúcim účinkom je prítomnosť „kovovej“ chuti v ústach. Aj z týchto dôvodov je možné užívať ho po jedle, hoci jeho užitie na lačno zabezpečí vyššiu vstrebateľnosť a tak aj využitie.

Netreba ho užívať spolu so železom, ktoré jeho vstrebávanie znižuje, a taktiež sa vyhnúť spoločnému užívaniu s antibiotikami, ktorým môže, naopak, práve zinok znížiť účinnosť. Taktiež nie je vhodné zapiť tablety kávou či alkoholom.

A ako je to s množstvom? Denná dávka zinku predstavuje 10-15 mg, avšak pri akútnom ochorení je vhodnou voľbou vyššie množstvo, teda aspoň 25 mg, ideálne vo forme, z ktorej je pre náš organizmus ľahko dostupný (npr. vo forme soli kys. orotovej). Vysoké dávky však nie je vhodné užívať dlhodobo, aby nedošlo k predávkovaniu.

Čo dodať na záver? Aj v prípade, keď sa už prvé príznaky prechladnutia u nás prejavili, netreba strácať nádej a práve užívanie zinku nám môže pomôcť, aby sme boli čím skôr opäť fit.

UPOZORNENIE: 

Nevoľnosť a zvracanie sú bežne uvádzanými vedľajšími účinkami otravy zinkom. Dávky vyššie ako 225 mg sa využívajú v dávidlách, ktoré vyvolávajú pocit zvracania a to veľmi rýchlo.  Zvracanie sa však môže vyskytnúť aj pri nižších dávkach.  Aj keď zvracanie môže pomôcť telu zbaviť sa toxického množstva zinku, na zabránenie ďalším komplikáciám nemusí stačiť. Ak ste užili privysoké množstvo zinku, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Mgr. Martina Kadlecová

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.