Ošetrenie drobných rán

Ošetrenie drobných rán

Prichádzajúce dlhé letné dni plné slnka so sebou prinášajú túžbu byť čo najviac vonku, v prírode. So zvýšenou aktivitou, výletmi, či športom však rastie tiež riziko vzniku drobných, či väčších rán, prípadne odrenín. Hoci sa nevyhýbajú najmä deťom, občas sa „prihodia“ aj nám dospelým. Ako sa o takéto, akútne vzniknuté rany čo najlepšie postarať?

Hlavným a základným prvkom by mala byť jednoznačne dezinfekcia. V prípade, že sa rana dostatočne nedezinfikuje, hrozí, že sa do nej zanesie infekcia. Tú charakterizuje začervenanie, opuch, väčšia bolestivosť či prítomnosť zápalu, prípadne tvorba hnisu a pod. Pokiaľ je infekcia výrazná, prípadne bola rana spôsobená veľmi znečisteným predmetom, či ide o veľké zranenie, samozrejme je vhodné vyhľadať lekára.

Pokiaľ však hovoríme o „bežných“ ranách, s tými si zvyčajne dokážeme poradiť sami. Ako teda poranené mesto vydezinfikovať? Najvhodnejším je vypláchnuť ranu tečúcou čistou vodou a následne aplikovať dezinfekčný prostriedok, obvykle vo forme spreja či roztoku. Väčšinou ide o prípravky na báze alkoholu, prípadne peroxidu vodíka s obsahom ďalších baktericídnych látok.

Po dôkladnej dezinfekcii je vhodné poranené miesto prekryť tak, aby sa zabránilo následnej infekcii. V prípade použitia obväzu platí, že musí k rane dobre priľnúť, avšak nesmie byť príliš stiahnutý a vytvárať nadmerný tlak či škrtenie.

V prípade použitia náplastí máme k dispozícii široké spektrum pomôcok rôznych tvarov špeciálne upravených na konkrétne použitie (pružné náplasti, jemné náplasti na citlivú pokožku, vodeodolné náplasti, ...)

Zaujímavou možnosťou je použitie hydrokoloidných náplastí, ktoré sú využívané pri tzv. mokrom hojení rán. Mokré hojenie je založené na princípe vytvorenia optimálneho, vlhkého prostredia, ktoré je vhodné pre dobrú granuláciu, teda „zaceľovanie“ a epitelizáciu, teda tvorbu nových buniek pokožky. Hydrogél, ktorý vznikne po kontakte náplasti s ranou zabezpečuje jednak stálosť tohto prostredia, jednak napomáha odvodu vznikajúceho sekrétu a zabraňuje potenciálnej bolestivosti pri výmene krycieho materiálu. Výhodou je tiež zrýchlenie hojenia v porovnaní s klasickou náplasťou.

Zaujímavou alternatívou prekrytia rany je tiež použitie sprejových náplastí, ktoré sa aplikujú ako sprej, pričom po približne minúte po aplikácii vytvoria na koži priehľadný film. Sprejové náplasti sú veľmi výhodné najmä pri použití na miestach, kde by klasická náplasť nedržala, ako sú napr. lakte či kolená.

Mgr. Martina Kadlecová

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.