Vitamíny

Vitamíny

Uplynulé dni a týždne sa všetci stretávame a snažíme vyrovnať so situáciou, akú sme ešte nezažili. Hrozba nového, doposiaľ málo preskúmaného vírusového ochorenia mnohých z nás primäla k tomu, aby sme sa viac zaujímali o podporu našej imunity. Tak, ako v prípade iných vírusových ochorení napádajúcich najmä dýchacie cesty, aj v prípade koronavírusovej infekcie platí, že dobrá imunita v značnej miere vplýva na to, či náš organizmus „dovolí“ ochoreniu prepuknúť, prípadne, ako sa s ním vysporiada. Jedným zo spôsobov podpory imunitného systému je zabezpečenie dostatočného prísunu vitamínov. Práve dostatočné množstvo, prípadne dávkovacia schéma sú dôležité pre to, aby bola podporná liečba úspešná.

Najznámejším vitamínovým „bojovníkom“ je bezpochyby vitamín C, chemicky kyselina L-askorbová. Ako jeden z mála živočíšnych druhov si my, ľudia, nedokážeme vitamín C vytvoriť v organizme sami a teda ho musíme prijímať v potrave. Koľko by sme ho mali prijať na to, aby dokázal naštartovať našu imunitu? V prípade dospelej osoby hovoríme o cca 90 mg denne, pričom v prípade fajčiarov, alebo v prípade zvýšeného fyzického či psychického stresu je potrebná dávka mnohonásobne vyššia. Problémom prijímania vitamínu C je jeho vstrebateľnosť. V jednej dávke sme totiž schopní „získať“ len maximálne 200 mg. Riešením je tak užívanie menších dávok vitamínu viac krát denne, prípadne prípravkov s postupným uvoľňovaním, v ideálnom prípade spolu látkami označovanými ako bioflavonoidy. Sú to rastlinné metabolity, ktoré okrem antioxidačných vlastností taktiež zlepšujú vstrebávanie vitamínu C.

Ďalším vitamínom vhodným na naštartovanie imunity je vitamín D. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, ktorý dokážeme prirodzenou cestou získavať počas slnečných dní pôsobením UV-B žiarenia. Najmä počas zimných mesiacov však mnohí z nás trpia jeho nedostatkom, ktorý sa okrem iného často prejavuje aj vyššou náchylnosťou na ochorenia dýchacích ciest. Ešte väčší význam zohráva pri chronických respiračných ochoreniach.

Koľko vitamínu D teda potrebujeme? Denná dávka, stanovená na hodnotu 200IU, predstavuje dávku nevyhnutnú na to, aby sa zabránilo rachitíde, čo je  ochorenie kostí vyznačujúce sa nedostatočnou osifikáciou. Táto dávka však nie je dostačujúca z hľadiska fungovania imunitného systému. Podľa viacerých štúdií sa z hľadiska podpory imunity  potrebné hodnoty vitamínu D rovnajú približne 2000IU denne, teda cca 50mcg.

Okrem týchto „základných vitamínových bojovníkov“ majú svoj význam samozrejme aj ďalšie vitamíny či minerály. Rovnako nesmieme zabúdať na to, že pre dobrú imunitu je veľmi dôležitá celková pohoda, minimalizácia stresu a pozitívny prístup. Ako sa hovorí, úsmev lieči :)

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.