Pomoc pri raste zubov

Pomoc pri raste zubov

Prvé zúbky predstavujú jeden z veľkých míľnikov v raste našich detí. Z bezzubých ústočiek zrazu vytŕčajú prvé dva, neskôr štyri,... dieťatko postupne môže začať prijímať pevnejšiu potravu. No ich „príchod na svet“ dokáže niekedy potrápiť nie len našich najmenších, ale aj nás, rodičov. Deti sú nekľudnejšie počas dňa aj noci, majú zvýšenú tvorbu slín, niekedy sa môže vyskytnúť aj zvýšená teplota či mierne hnačky.

Vieme však deťom pri prerezávaní zúbkov pomôcť? Hoci príznaky úplne odznejú až vtedy, keď sa zúbok ukáže svetu, vieme nepríjemné svrbenie, omínanie či bolesť zmierniť.

Mechanickou pomocou sú najmä detské hryzátka, do ktorých môžu detičky hrýzť, čím si samé masírujú svrbiace ďasná. Vhodnými sú hryzátka naplnené tekutinou, ktorú je možné ochladiť v chladničke a tak okrem masážneho efektu pôsobia aj mierne znecitlivejúco.

Okrem pomoci s hryzátkom môžeme bolesti súvisiace s prerezávajúcimi sa zúbkami tíšiť prostredníctvom zubných gélov, ktoré sú vhodné už pre malé bábätká. Účinnou látkou týchto gélov je buď prírodný výťažok, alebo chemická zlúčenina pôsobiaca ako lokálne anestetikum.

Rastlinnými látkami je obvykle výťažok z rumančeka pôsobiaci proti zápalu a mikrobiálnej infekcii, prípadne extrakt z valeriány lekárskej vyznačujúci sa ukľudňujúcimi účinkami. Lokálne pôsobiacim anestetikom, teda látkou, ktorá spôsobí lokálne znecitlivenie postihnutého miesta, je v prípade zubných gélov najmä lidokaín.

V prípade, že je bolesť sprevádzajúca prerezanie zuba silná a predošlé metódy nepomáhajú dostatočne, alebo v prípade, že sa vyskytuje mierna horúčka, je možné podávať dieťaťu krátkodobo lieky určené na zmiernenie horúčky a bolesti s obsahom ibuprofenu či paracetamolu vo forme sirupu, prípadne čapíku.

Dobrou správou je, že napriek tomu, že obdobie rastu zúbkov môže byť miestami náročné a vyžadovať viac trpezlivosti, za viac či menej dní sa zúbky v každom prípade ukážu.

 Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.