Rotavírusy

Rotavírusy

Jedným z častých ochorení, ktoré vedia potrápiť najmä našich najmenších, sú hnačky. Ich spúšťačom môže byť široké spektrum podnetov či problémov, no okrem „obvyklých“ dôvodov môže byť za vznikom hnačiek tiež rotavírusová infekcia.

Čo sú to rotavírusy? Ide o vysoko infekčné, teplu aj obvyklým dezinfekčným prostriedkom odolné vírusy. O ich „životaschopnosti“ svedčí fakt, že hoci na rukách zvyčajne prežijú iba štyri hodiny, na kontaminovaných predmetoch môžu prežívať aj niekoľko týždňov. Hoci pomerne dobre odolávajú aj vyšším teplotám, predsa len im najviac vyhovuje chladnejšie počasie charakteristické pre zimné obdobie. Prenášajú sa fekálno-orálnou cestou, obvykle teda kontaminovanými potravinami či nedostatočne umytými rukami.

Infikovanie rotavírusom sa prejavuje gastroenterokolitídou- zápalovým ochorením žalúdka a čriev prejavujúcim sa už spomínanými hnačkami či zvracaním. Tie zvyčajne nastupujú po 1 až 3 dňoch od infikovania, počas ktorých dochádza v napadnutom organizme k veľmi rýchlemu rozmnožovaniu týchto vírusov. Aj dieťa, na ktorom ešte nebadať príznaky infekcie tak môže byť potenciálnym roznášačom, čo napomáha ďalšiemu šíreniu infekcie.

Okrem tráviacich ťažkostí sú rotavírusové infekcie častokrát sprevádzané zvýšenou teplotou až horúčkou, nafúknutým bruškom a celkovou slabosťou. Pričleniť sa môže tiež nádcha či kašeľ. Šťastím je, že v prevažnej väčšine prípadov infekcia po 4 až 5 dňoch začne ustupovať.

A ako postupovať v prípade, že infekciu my, respektíve naše dieťa dostane? Hlavným a najdôležitejším pravidlom je dbať na to, aby bol zabezpečený dostatočný príjem tekutín. Hnačka totiž rapídne zvyšuje odvodnenie organizmu. Vhodná je vlažná voda, ale tiež rehydratačné roztoky, ktoré okrem tekutín doplnia do organizmu aj potrebné minerálne látky. Z hľadiska potravy je výhodné podávanie malých množstiev ľahko stráviteľných potravín. Doplnkovú liečbu zahŕňa užívanie  probiotík, ktoré pomôžu znovu obnoviť črevnú mikroflóru.

Vieme vlastne rotavírusovej infekcii predísť? Samozrejmosťou by malo byť dodržiavanie osobnej hygieny, časté umývanie rúk a rovnako dodržiavanie hygieny potravín. Možnosť, ako ochrániť svoje ratolesti predstavuje tiež očkovanie, ktoré sa perorálnou formou podáva bábätkám medzi 6. a 24. týždňom života.

 

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.