Bolestí uší

Bolestí uší

Jedným z najbežnejších ochorení uší je zápal stredného ucha. Napriek tomu, že najčastejšie ohrozuje deti, mnohokrát potrápi aj dospelých. Veľakrát je jeho vznik podmienený výskytom iného ochorenia horných dýchacích ciest. Najobvyklejším je prenos infekcie, zvyčajne bakteriálnej, cez Eustachovu trubicu, ktorá spája nosohltan so stredným uchom. Okrem zápalu stredného ucha, ktorý je mnohokrát potrebné liečiť a riešiť spolu s lekárom sa častokrát stretávame aj so zápalmi vonkajšieho zvukovodu, bolesťou či zaľahnutím.

Okrem prenikavej bolesti charakteristickej pre ušné ochorenia, respektíve jej kombinácie s pocitom zaľahnutia môže byť príznakom zápalu stredného ucha výskyt horúčky, celková bolesť. Najmä u detí sa tieto problémy prejavujú nervozitou, plačlivosťou a častým chytaním si boľavého uška.

Vieme si pri podozrení na zápal ucha pomôcť aj sami? Pokiaľ ide o ľahkú infekciu, respektíve je možné, že infekcia sa nachádza len vo vonkajšom zvukovode, liekom prvej voľby sú kvapky s obsahom roztoku octanu a vínanu hlinitého (Burow kvapky). Obsiahnuté látky majú sťahujúci účinok, vďaka čomu znižujú opuch. Hlinitá soľ zas vytvára na povrchu postihnutého miesta vrstvu uľahčujúcu hojenie a tvorbu nového tkaniva. Ostražitý treba byť v prípade, že je povrch kože porušený, resp. sa na ňom nachádzajú ranky. V takom prípade budeme po aplikácii kvapiek cítiť nepríjemné pálenie.

Vzhľadom k tomu, že zápaly uší častokrát súvisia s ochoreniami dýchacích ciest, podpornou liečbou ušných ochorení je lokálne užívanie dekongestív, čo sú prípravky znižujúce opuch slizníc, teda uvoľňujúce upchatý nos. Pri ich používaní však treba dohliadnuť na to, aby sme po nich nesiahali dlhodobo, pretože by si na ne mohol organizmus zvyknúť.

Keďže zápalové ochorenia uší sa prejavujú najmä nepríjemnou bolesťou, súčasťou liečby je aj užívanie antipyretík, analgetík či antiflogistík, teda liečiv tlmiacich bolesť a zápal. Tie môžu byť vo forme lokálne pôsobiacich kvapiek, alebo vo forme celkovo pôsobiacich liekov. Samozrejmosťou, nie len počas liečby, by malo byť chránenie uší pred chladom či silným vetrom.

A ako sa o uši starať tak, aby sme hrozbu vzniku zápalov znížili na minimum? Napriek tomu, že sa prirodzene snažíme udržiavať naše uši v čistote, používanie vatových tyčiniek sa neodporúča, keďže nimi môžeme maz zatlačiť hlbšie do zvukovodu. Vhodnejšou alternatívou je používanie ušných sviečok či sprejov a kvapiek s obsahom prírodných, častokrát olejových zložiek, ktoré sú vytvorené presne na tento účel. 

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.