Bakteriálna a vírusová-infekcia - CRP

Bakteriálna a vírusová-infekcia - CRP

Jesenné obdobie so sebou, okrem pestrofarebných listov, prináša aj zvýšený výskyt sychravého počasia, ktoré už akosi tradične praje šíreniu respiračných či chrípkových ochorení. Aby sme si s nimi vedeli čo najlepšie poradiť, je vhodné, aby sme mali „jasno“ v tom, komu za to-ktoré ochorenie „vďačíme“.

Dva hlavné tábory našich nepriateľov predstavujú baktérie a vírusy. Tieto dve skupiny majú odlišnú stavbu tela, odlišne pôsobia na náš organizmus a teda aj spôsob, akým proti nim môžeme zakročiť sa značne odlišuje. Ako to teda je?

Baktérie sú malé, jednobunkové organizmy, ktoré zjednodušene vo väčšine prípadov tvorí bunkové jadro, „telo“ baktérie a bunková stena zabezpečujúca hranicu medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Naproti tomu vírusy nepredstavujú samostatné bunkové organizmy, keďže nemajú bunkovú stenu. Na svoj život a najmä rozmnožovanie potrebujú hostiteľskú bunku, ktorú počas svojej replikácie buď zničia, alebo s ňou spolunažívajú.

Práve odlišná stavba tela je dôvodom, prečo lieky určené na ničenie baktérií neúčinkujú proti vírusom a naopak. Hoci mnohí z nás pri chrípke či nachladnutí navštívia lekára s očakávaním predpisu antibiotík, nie vždy je toto očakávanie správne. Antibiotiká, ako vyplýva z ich názvu, sú lieky určené na zničenie, resp. zastavenie rastu bakteriálnych mikroorganizmov. Najobvyklejším mechanizmom účinku je vplyv na ich bunkovú stenu. A keďže, ako už vieme, vírusy bunkovú stenu nemajú, účinok antibiotika je proti nim nulový. Najefektívnejším bojom proti vírusovej infekcii je dostatočný pokoj na lôžku, dopĺňanie vitamínov a prípadné užívanie liečivých prípravkov pomáhajúcich pri jednotlivých symptomatických prejavoch konkrétneho ochorenia.

Vieme však rýchlo zistiť, či za našu chorobu môže bakteriálna, alebo vírusová infekcia? Jednoduchou možnosťou je stanovenie hodnoty C- reaktívneho proteínu (CRP) z krvi. Ide o proteín, ktorého hodnoty výrazne korelujú s prítomnosťou prebiehajúcej zápalovej reakcie v organizme. Práve zápal je jedným z príznakov bakteriálnej infekcie. Pokiaľ teda prostredníctvom testu zaznamenáme zvýšené hodnoty CRP (obvykle nad 40 mg/l), je veľmi pravdepodobné, že náš organizmus bojuje s bakteriálnou infekciou. Výnimkou v jednoznačnej diagnostike sú pacienti, ktorí trpia chronickými zápalovými ochoreniami, ktoré by mohli tieto výsledky skresľovať.

Správne stanovené ochorenie a vhodná hlavná, prípadne podporná liečba zabezpečia, že čoskoro budeme opäť pripravení užívať si krásy, ktoré nám jesenná príroda ponúka.
Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.