Afty

Afty

Pravdepodobne sme sa s tým stretli už takmer všetci. Večer si ideme ľahnúť a pri rannom umývaní zubov zistíme, že v našej ústnej dutine sa nachádza bolestivý vriedok, v horšom prípade aj s ďalšími „kamarátmi“. Afty, ako sa tieto vriedky nazývajú, sú zvyčajne takmer neškodné, avšak častokrát veľmi bolestivé a nepríjemné. Príčiny vzniku áft tvoria zvyčajne široké spektrum, pričom hlavné úlohy zohráva imunitný systém, nedostatok vitamínov a v neposlednom rade aj genetická predispozícia. Taktiež môžu byť súčasťou iných ochorení či poranení ústnej sliznice.

Hoci najlepšou možnosťou by bolo sa aftám len vyhnúť, našťastie existuje pomoc, po ktorej môžeme siahnuť v prípade ich prítomnosti. Vzhľadom k tomu, že „najotravnejším“ problémom súvisiacim s týmto ochorením je nepríjemná bolesť, ktorú sprevádza každý dotyk s povrchom postihnutého miesta, veľkej obľube sa tešia prípravky vytvárajúce na povrchu ochrannú vrstvu. Mechanicky tak bránia tomu, aby sa povrch dráždil a tým spôsoboval bolesť. Zvyčajne ide o gélové, resp. lepiace prípravky, častokrát s prídavkom extraktov z rastlín (napríklad aloe vera), či kyselinou hyalurónovou zabezpečujúcou dostatočnú hydratáciu, ktoré po nanesení vytvoria biely povlak slúžiaci ako „leukoplast“.

Okrem mechanicky pôsobiacich náplastí sa v liečbe áft využívajú prípravky s obsahom dezinfekčných, antiseptických a protizápalových zložiek. Často sú kombinované s lokálnym anestetikom, vďaka ktorému sa znižuje vnímanie bolesti. Účinnými látkami sú najmä chlorhexidín, benzydamín či diklofenak, prípadne rastlinné výťažky šalvie, repíka a čajovníkového oleja. Najrozšírenejšou liekovou formou tohto typu liečby sú roztoky určené na výplachy ústnej dutiny, v menšej miere gély primárne využívané pri bolestiach ďasien. Ako alternatívu antisepticky pôsobiacich roztokov môžeme využiť tiež široké spektrum cmúľacích pastiliek.

Okrem cielenej liečby je vhodné doplniť tiež vitamíny, ktorých nedostatok môže byť jedným zo spúšťačov výskytu áft. Významnú úlohu zohrávajú najmä vitamíny skupiny B, hlavne kyselina listová (B9), kobalamín (B12) a už štandardne trojica B1, B2 a B6.

Okrem B- vitamínov sa oplatí zvýšiť príjem vitamínu C a niektorých minerálnych látok, najmä železa a zinku. Alternatívou pri opakujúcich sa infekciách môže byť užívanie betaglukánov či echinacei, ktoré dlhodobo priaznivo pôsobia na imunitný systém.

Mgr. Martina Kadlecová

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.