Močové infekcie

Močové infekcie

Nepríjemné pálenie, či štípanie pri močení, častokrát spájané s bolesťou a kŕčmi v podbrušku, v horšom prípade tiež s výskytom krvi v moči, vedia nepríjemne potrápiť najmä ženskú časť populácie. Nakoľko je ženská močová trubica omnoho kratšia ako mužská, je trasa, ktorú musia baktérie prekonať cestou k močovému mechúru „jednoduchšia“. Príčinou vzniku infekcie močových ciest sú teda obvykle baktérie, najmä Escherichia coli, môžu ju však spôsobovať tiež huby, prípadne parazity. Ich premnožením dôjde k dráždeniu steny močového mechúra, čo vedie k vzniku zápalu.  

Aká je teda najúčinnejšia prvá pomoc, pokiaľ spozorujeme, že sa s našimi močovými cestami „niečo deje“? Zlatým pravidlom je zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, vďaka čomu bude častejšie aj močenie a teda aj „odchod“ neželaných mikroorganizmov. Vhodné je piť jednak nesladenú vodu, jednak rôzne urologické čaje, ktoré okrem zabezpečenia pitného režimu majú aj cielený efekt na liečbu močovej infekcie.

Z voľnopredajných prípravkov, ktoré je vhodné začať užívať už pri prvých náznakoch diskomfortu, sú najčastejšie používané prípravky s obsahom brusníc. Jednou z obsahových látok brusníc sú proantokyanidíny, látky, ktoré zabraňujú tomu, aby mohli baktérie priľnúť k stenám močového mechúra. Ich užívanie sa osvedčilo aj v prípade prevencie u ľudí, ktorý sú na vznik močových infekcií náchylnejší. Napriek tomu, že ide o prírodný produkt, opatrní by mali byť pacienti užívajúci lieky zabraňujúce zrážaniu krvi, nakoľko by mohlo dôjsť k zvýšeniu tohto účinku.

Výťažky s brusníc sa častokrát kombinujú s inými rastlinnými extraktmi, ktoré pôsobia močopudne, napríklad s prasličkou, medvedicou lekárskou či žihľavou. Rovnako je častá kombinácia s vitamínom C.

Ako prírodné antibiotikum možno pri urologických zápaloch užívať extrakt z Kapucínky Väčšej, ktorá jednak pôsobí močopudne, jednak má širokospektrálne antibiotické a dezinfekčné účinky.

V súčasnosti sa do popredia dostávajú tiež prípravky obsahujúce D-manózu, monosacharid, ktorý sa dokáže v nezmenenej forme vstrebať až do močového mechúra, kde na seba naväzuje baktérie, ktoré sú spolu s ním následne vylúčené.

Počas liečby, ale aj v rámci prevencie by sme nemali zabúdať na bavlnenú bielizeň, zvýšenú hygienu bez dráždivých zložiek a samozrejme teplé oblečenie. Ak by však problémy počas 2-3 dní neustávali, prípadne by sa v moči objavili stopy krvi, je potrebné navštíviť lekára.


Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.