Vši

Vši

So začiatkom jesene prichádza aj obdobie, kedy naše deti nastupujú do kolektívu. Či už ide o školy, škôlky, alebo záujmové centrá, deti majú k sebe relatívne blízko. Nanešťastie, okrem obľúbených hračiek si môžu nechcene podarovať aj nepríjemný darček sídliaci vo vlasoch.

Pokiaľ spozorujeme, že naša ratolesť si akosi pričasto škriabe hlávku, pričom sa intenzita „svrbenia“ zvýšila zo dňa na deň, teda nejde o dlhodobejší problém súvisiaci napríklad s kožným ochorením, je veľmi pravdepodobné, že za túto nepríjemnosť môžu vši.

Napriek tomu, že vši spôsobujú nepríjemné svrbenie, zo zdravotného hľadiska nepredstavujú riziko tak, ako napríklad kliešte. A čo je dôležité, ich výskyt nemá žiadny súvis so zanedbanou hygienou. Klasické umývanie vlasov na ne totiž vôbec nevplýva.

A čo je to vlastne voš? Voš je vlastne malý, 2-4 mm dlhý cudzopasný hmyz tmavošedej farby žijúci v ľudských vlasoch, ktorý sa živí krvou. Napriek mylnej predstave, že vši z jednej hlavy na druhú preskakujú, je pravdou, že ich pohyb zabezpečuje elektrostatický náboj. Vši po vlasovej pokožke lozia pomocou šiestich nožičiek s háčikmi, pričom na presun „využívajú“ aj vankúše, pokrývky hlavy či kefy na vlasy. Dospelé vši počas dňa kladú na vlasy malé vajíčka, tzv. hnidy, z ktorých sa následne liahnu ďalšie dospelé jedince.

Ako teda tento svrbiaci problém riešiť? Jednoznačne treba konať čo najrýchlejšie, aby už vyliahnuté vši stihli naklásť čo najmenej vajíčok. V súčasnosti existuje množstvo prípravkov vo forme sprejov či šampónov, ktoré zabíjajú buď len samotné vši, alebo pôsobia aj na zatiaľ nevyliahnuté hnidy. Zložkami týchto prípravkov sú zvyčajne buď chemické látky, vonné silice, alebo olejové zložky, ktoré spôsobia, že sa dospelá voš udusí. Po aplikácii prípravku je vhodné, aby sa vlasy vyčesali špeciálnym tenkým hrebeňom, ktorý dokáže medzi zúbkami zachytiť aj na vlasoch prichytené hnidy.  Na to, aby sme mali istotu, že sme sa vší zbavili, je potrebné uvedený postup o približne sedem dní zopakovať pre prípad, že by niektoré hnidy prežili.

Samozrejmosťou by malo byť vypratie oblečenia a posteľnej bielizne na vyššej teplote, aby sme zabezpečili, že si neurobia prechodné stanovisko v našej posteli.

Aj keď sa v súčasnosti dá so všami bojovať relatívne efektívne, predsa len by bolo pohodlnejšie a príjemnejšie, keby sme ich pobytu na našich hlavách predišli. Na ochranu slúžia repelentné prípravky s látkami, ktoré vši odpudzujú, prípadne esenciálne oleje z levandule, klinčeka, či čajovníka, ktoré stačí na vlasy nastriekať vo forme spreja, prípadne použiť ako šampón.

 Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.