Bolesť hlavy

Bolesť hlavy

Bolesti hlavy občas potrápia takmer každého z nás. Či už je ich spúšťačom zmena počasia, zvýšený stres, alebo sa objavia len tak „znenazdajky“, v konečnom dôsledku majú neblahý vplyv na našu náladu, výkonnosť a fungovanie.

Rozlišujeme tri hlavné typy bolesti hlavy podľa toho, kde je ohnisko bolesti lokalizované. Ide o migrenóznu bolesť, tenznú bolesť a tzv. „cluster headache“. Tenzná bolesť je charakteristická difúznou, tupou bolesťou, ktorú nie je možné presne lokalizovať. Na rozdiel od nej, migrenózna bolesť je búšivá a pulzujúca, pričom vo väčšine prípadov je lokalizovaná jednostranne na čele, v okolí očí, alebo spánkov. „Cluster headache“ predstavuje vždy iba jednostranne zaznamenávanú, krátku, ostrú, bodavú bolesť v okolí oka.

A ako si môžeme pomôcť? V prípade liečby bolestí hlavy rozlišujeme liečbu akútnu a profylaktickú, ktorej cieľom je zabrániť, alebo aspoň minimalizovať výskyt a opakovanie bolestí. V prípade akútneho záchvatu bolesti väčšina z nás siaha v prípade voľnopredajných liečiv po analgetikách či antiflogistikách, ktoré blokujú syntézu prostaglandínov- látok „prenášajúcich“ bolestivé signály. Ide najmä o kyselinu acetylsalicylovú, paracetamol či ibuprofen.

Na profylaxiu bolesti hlavy sa využívajú najmä vitamínové a minerálne prípravky. Prím v mineráloch drží magnézium. Horčík normalizuje napätie cievnej steny, čím znižuje vysoký tlak, ktorý môže byť jednou z príčin bolesti. Taktiež plní úlohu neuroregulátora, čo sa využíva pri bolestiach plynúcich z neurologických porúch.

Ako dlhodobá profylaxia bolesti hlavy sú taktiež využívané vitamíny, predovšetkým vitamín B6- pyridoxín, B9- kyselina listová a B12- kobalamín, pôsobiace najmä cez vplyv na hladinu homocysteínu, aminokyseliny, ktorá v prípade vysokých koncentrácií spôsobuje náchylnosť organizmu na ataky migrény. Rovnako je dôležité udržiavať v tele dostatočnú hladinu vitamínu D, nakoľko podľa viacerých štúdií práve jeho nedostatok viedol k často sa opakujúcim migrenóznym stavom.

Pokiaľ sa chceme inšpirovať prírodou, veľmi vhodné je užívanie Rimbaby (Tanacetum parthenium), rastliny, ktorej obsahové látky pôsobia cez serotonínové receptory, čím znižujú sťahy cievnych stien. Rovnako blokujú syntézu  prostaglandínov, čím napodobňujú účinok využívaných analgetík a antiflogistík.
Mgr. Martina Kadlecová

Čím ešte môžeme liečbu podporiť? Jednoznačne dobrou náladou, dostatočným príjmom tekutín a pohodlím. Keď sa budeme cítiť príjemne, aj bolesť hlavy sa bude dať zvládnuť ľahšie.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.