Chrípka a prechladnutie

Chladnejšie počasie vonku spolu s kombináciou zle vetraného vnútorného prostredia vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie mikroorganizmov. Vďaka suchosti slizníc sa následne ľahšie „zabývajú“ v našom organizme a viróza je na svete. Zatiaľ čo chrípku spôsobujú každoročne mierne mutované vírusy chrípky A, B a C, prechladnutie je spôsobované omnoho širším spektrom rino- a iných vírusov. Ako ich môžeme rozlíšiť?

Pokiaľ ochorieme na chrípku, prejaví sa to na celom organizme. Chrípkové stavy charakterizujú bolesti celého tela, hlavy, svalov a kĺbov, zimnica, horúčka často nad 39 ℃, triaška, nadmerná únava. Taktiež ju častokrát sprevádza kašeľ, bolesti hrdla či nádcha. Jej nástup je spravidla náhly, akoby „bez príčiny“. Naproti tomu klasické prechladnutie zvyčajne prichádza vtedy, keď je náš imunitný systém už vopred oslabený a nedokáže s vírusmi efektívne bojovať. Prechladnutie obvykle postihuje len horné dýchacie cesty. Charakteristické sú preň teda ochorenia nosovej sliznice- či už tečúca nádcha, alebo naopak upchatie nosa. Rovnako často sa vyskytuje kýchanie, slzenie a podráždenie očí, bolesť či škriabanie hrdla. Pokiaľ je prítomná zvýšená teplota, obvykle nie je vyššia ako 38 ℃.

A ako si môžeme pomôcť? Keďže obe ochorenia spôsobujú vírusy, užívanie antibiotík (účinkujú proti baktériám) by bolo zbytočné. Základným pravidlom by malo byť dopriať si pár dní oddychu. Hoci je to v dnešnej uponáhľanej dobe náročné, náš organizmus naberie dostatok síl na to, aby zvládal s infekciou bojovať. V boji proti vírusom mu pomáha aj zvýšená telesná teplota, preto by sme sa nemali snažiť ju za každú cenu znižovať. Teplotu do 38 ℃ tak neznižujeme pomocou antipyretík či antiflogistík (paracetamol, ibuprofén, ...), siahneme po nich až vtedy, keď prekročí túto hranicu.

Na uvoľnenie upchatého nosa môžeme použiť dekongescenciá, látky zmierňujúce opuch nosovej sliznice, ktorý je príčinou nášho sťaženého dýchania. Vhodne pôsobia tiež prípravky s obsahom éterických olejov. Problémy v hrdle pomôžu vyriešiť prípravky, ktoré buď zmierňujú škrabanie a dráždenie zvlhčovaním slizníc, alebo prípravky s obsahom lokálnych anestetík, ktoré boľavé hrdlo znecitlivia. Na liečbu lokálneho zápalu a dezinfekciu ústnej dutiny sú vhodnou voľnou lokálne antiseptiká, či už chemickej, alebo rastlinnej povahy. Najbežnejšie využívanými sú v tomto prípade výťažky šalvie.

Pokiaľ predsa len nemáme možnosť chorobu „vyležať“ a potrebujeme byť čím skôr fit, môžeme siahnuť po kombinovaných prípravkoch, ktoré v jednej dávke spájajú látky proti bolesti, zvýšenej teplote, únave či sťaženému dýchaniu. Pri ich užívaní však musíme dbať na to, aby sme nepresiahli maximálnu dávku liečiva, ktorú možno denne prijať.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.