Imunita detí

Prázdninové obdobie sa pomaly schyľuje k záveru a čoraz viac sa blíži čas nástupu do škôlky či školy. Nástup do kolektívu však prináša, okrem nových kamarátstiev, zážitkov a poznatkov aj zvýšený nápor na detský imunitný systém. Na to, aby sa prvé školské či škôlkarské dni nespájali s liečbou nevyžiadaného „darčeka“, je vhodné, aby sme už vopred imunitný systém našich detí podporili a tým mu pomohli v tom, aby si vedel s prípadným hroziacim ochorením poradiť sám.

Keďže v oblasti užívania liekov a výživových doplnkov platí staré známe „dieťa nie je malý dospelý“, je dôležité, aby sme na podporu imunity zvolili prípravky, ktoré sú pre detský organizmus vhodné. Veľkú inšpiráciu možno hľadať v prírodných produktoch a výťažkoch. Beta-glukány, polysacharidy získavané izoláciou z niektorých druhov húb (v súčasnosti najmä z Hlivy ustricovej) a rastlín, sú schopné aktivovať nešpecifické, čiže vrodené zložky imunitného systému a tým zvyšovať obranyschopnosť organizmu.

Často používaným rastlinným produktom sú prípravky s obsahom Echinacei. Látky obsiahnuté v Echinacei dokázateľne zlepšujú imunitnú odpoveď, čím pôsobia proti infekčným ochoreniam. Rovnako prispievajú k skráteniu trvania už prebiehajúceho, npr. respiračného ochorenia.

Ďalším spôsobom podpory imunity je tiež užívanie multivitamínových prípravkov, ktoré obvykle okrem komplexu vitamínov obsahujú tiež minerálne látky či základné stopové prvky v množstvách prispôsobených potrebám detí. Zabezpečovaním dostatočného množstva potrebných látok dosiahneme, že detský organizmus bude mať k dispozícii všetko to, čo potrebuje, aby mohol dostatočne odolávať prípadnému ohrozeniu infekciou.

Okrem prípravkov, ktoré sú vyslovene určené na podporu imunitného systému detí môžeme imunitu a obranyschopnosť zlepšiť tiež tým, že prospešne ovplyvníme ich zdravotný stav. Na to výborne slúžia probiotiká, priateľské baktérie, pozitívne vplývajúce na zdravie človeka. Okrem mnohých iných účinkov sa probiotické baktérie vyznačujú aj imunomodulačným pôsobením, pri ktorom priaznivo pôsobia na sliznice čriev, v ktorých „sídli“ veľká časť nášho imunitného systému.

Popri farmaceutickej podpore imunity a imunitného systému našich detí by sme nemali zabúdať na to, že dôležitú úlohu pri posilnení obranyschopnosti organizmu zohráva tiež zdravý životný štýl. Spojením týchto dvoch aspektov dosiahneme, aby prvé školské dni našich detí priniesli len úsmev a radosť z nových dobrodružstiev.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.