Dovolenková lekárnička

Leto je v plnom prúde, teplé slnečné lúče nás zohrievajú od rána až do neskorého večera a tak niet divu, že mnohí z nás práve v tomto období zatúžia po pár dňoch voľna a oddychu. Dovolenkové obdobie so sebou prináša množstvo radosti, zážitkov a pekných chvíľ a bola by škoda, keby nám príjemne strávený čas znepríjemnili zdravotné ťažkosti. A keďže, ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným, oplatí sa do cestovného kufra pribaliť pár základných „záchranných“ pomocníkov, ktorí nám pomôžu v prípade výskytu niektorého z bežných letných zdravotných problémov.

Čo by teda určite nemalo chýbať v každej dovolenkovej lekárničke? Pokiaľ Vám dlhšie cestovanie, prípadne let lietadlom občas robia na čele vrásky, vhodné je pred cestou užiť lieky proti kinetóze, teda tzv. „chorobe z pohybu“.

V súvislosti s cestovaním, ale tiež so zmenou denného režimu, prípade stresom, ktorý v menšej či väčšej miere každý výlet sprevádza, nás občas môžu potrápiť bolesti hlavy. Mať poruke vhodné analgetiká sa taktiež oplatí v prípade bolesti zubov, kĺbov alebo pri menštruačných ťažkostiach.

Najmä v prípade ciest do zahraničných destinácií nás môže nepríjemne zaskočiť náš tráviaci systém. Cudzokrajná strava, prípadne voda z vodovodu, na ktorú nie sme zvyknutí, môže spôsobiť bolesti žalúdka, alebo dokonca hnačky, v opačnom prípade zápchu. Prvú pomoc pri tráviacich ťažkostiach predstavuje čierne uhlie, ktoré funguje ako „špongia“ a naviaže na seba prípadné požité škodliviny, silnejší účinok majú následne lieky proti hnačke, respektíve zápche.

Vhodné je tiež pribaliť pastilky či sprej proti bolesti hrdla či kašľu a rovnako kvapky do nosa, očí a uší, ktoré možno použiť ako prvú pomoc pri infekcii či prievane.

Okrem „liekového“ obsahu by sme do našej lekárničky nemali zabudnúť pribaliť prvú pomoc pri úrazoch, ktoré sa často vyskytujú práve v dovolenkovom období. Dezinfekčný roztok, obväz a náplaste (zídu sa aj vodeodolné) patria medzi najviac využívané súčasti.

Keďže slniečko nás vie nie len opáliť, ale aj popáliť, nesmieme zabúdať na kvalitnú opaľovaciu kozmetiku. Keby sme to však predsa len „prešvihli“, veľmi dobre poslúžia chladivé spreje či gély, ktoré ošetria podráždenú pokožku. Pre prípad alergickej reakcie je vhodné mať so sebou tiež antihistaminiká tak v gélovej, ako aj v tabletkovej forme.

Ďalší obsah lekárničky je samozrejme vhodné prispôsobiť podľa cieľa našej cesty, ale tiež našich osobných preferencií a potrieb. Tak už len dobrú náladu a môže sa vyraziť

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke