Pripravte sa na LETO

Pripravte sa na LETO

Opaľovanie je bezpochyby obľúbenou a príjemnou súčasťou slnečných letných dní. Za krásnu hnedú pokožku, tvorbu vitamínu D či zlepšenie nálady je z chemického hľadiska zodpovedné žiarenie, ktoré na nás dopadá prostredníctvom slnečných lúčov.

Samotné ultrafialové žiarenie tvoria tri typy a to UV-A, UV-B a UV-C. Zatiaľ čo UV-C ostáva v prevažnej miere mimo našej atmosféry, UV-A a UV-B sa nám dostávajú priamo „pod kožu“. UV-A žiarenie preniká do hlbších vrstiev kože a je zodpovedné za jej predčasné starnutie (podľa anglického „Ageing“). Za farebné, bronzové opálenie je zodpovedné UV-B žiarenie (podľa anglického „Bronzing“). Pozrime sa na to bližšie:

Ultrafialové žiarenie, ktoré dopadá na našu pokožku sa v jej vrchnej vrstve, epiderme, stretáva okrem iných aj s pigmentovými bunkami nazývanými melanocyty. Melanocyty, po pôsobení UV-B žiarenia, začnú produkovať pigment označovaný melanín. Po tom, čo sa melanocytmi vytvorený melanín dostane na povrch pokožky, začne naň pôsobiť UV-A žiarenie, ktoré spôsobí jeho oxidáciu. Tá sa prejaví tým, že melanín stmavne, vďaka čomu naše telo získa hnedastý nádych. Zhnednutie pokožky je v podstate ochranným mechanizmom nášho tela pred nadmerným pôsobením UV žiarenia.

Všetky prípravky určené na opaľovanie deklarujú hodnotu ochranného faktora (SPF), ktorý predstavuje ochranu pred UV-B žiarením. Platí, že čím vyššia je táto hodnota, tým vyššiu ochranu daný prípravok zaručuje. V zložení prípravkov možno nájsť tiež informáciu o ochrane pred UV-A žiarením, pričom platí pravidlo, že hodnota ochrany pred UV-A žiarením by mala byť minimálne 1/3 hodnoty SPF.

Ochrana môže byť zabezpečená použitím dvoch typov filtrov- chemickými a minerálnymi, resp. mechanickými. Mechanizmom pôsobenia chemických filtrov je absorpcia, prípadne rozklad pôsobiaceho žiarenia, zatiaľ čo v prípade minerálnych filtrov ide o ochranu bariérovú. Zabraňujú teda tomu, aby sa cez ne slnečné lúče do pokožky dostali.

Pre správne opaľovanie platí pravidlo, že všetkého veľa škodí. Na to, aby sme dosiahli príjemné opálenie, ale zároveň sa správali zodpovedne k svojej pokožke, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad:

- Vhodné je opaľovať sa postupne a nie počas obedných hodín, kedy je intenzita žiarenia najvyššia.

 - Zvoliť vhodný ochranný faktor vzhľadom na typ pokožky.

 - Používať opaľovaciu kozmetiku s ohľadom na čas a spôsob vystavenia slnečnému žiareniu.

 - Opakovať aplikáciu ochranných prostriedkov počas dňa/ po kúpaní/...

Okrem ochrany počas samotného opaľovania je dobré myslieť na seba a svoju kožu aj pred a po tom, ako si vychutnávame slnečné lúče. Užívanie beta-karoténu, oranžového pigmentu s oxidačnými vlastnosťami už pred opaľovacou sezónou zabezpečí, že v organizme bude dostatok látok, ktoré vychytajú prípadné škodlivé voľné radikály a zabránia poškodeniu buniek.

 Naopak po opaľovaní je veľmi dôležité dodať telu dostatok tekutín a to tak zvonka pomocou hydratácie pokožky, ako aj zvnútra prostredníctvom dostatočného pitného režimu.Mgr. Martina Kadlecová


 

 

Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.