Éterické oleje

Éterické oleje

Éterické oleje, nazývané tiež silice, predstavujú rôznorodú skupinu látok prírodného pôvodu, ktoré sa vyznačujú prchavosťou a výraznou vôňou. Silice nie sú rozpustné vo vode, dobre ich však môžeme rozpustiť v tukoch, liehu, acetóne, choroforme a pod. Z rastlín ich získavame najmä pomocou destilácie. Silice boli súčasťou priemyslu už od nepamäti, pričom veľmi významné uplatnenie našli v aromaterapii. Aplikácia silíc spočíva najmä v používaní aromalámp, zvlhčovačov, inhalácií či kúpeľov, ale tiež vo forme zábalov či obkladov.

Vo všeobecnosti sa silice vyznačujú hlavne antiseptickými a dezinfekčnými vlastnosťami. Ich obsahové látky narúšajú bunkovú stenu baktérií, teda narúšajú ich bunkové štruktúry, bránia ich rastu a tiež vytváraniu biofilmov, teda rozsiahlych bakteriálnych kolónií.

Z hľadiska použitia môžeme éterické oleje rozdeliť do viacerých skupín:

  •     Prostriedky dráždiace kožu – ide o silice, ktoré spôsobujú zvýšené prekrvenie, čo sa využíva najmä pri reumatizme či iných bolestiach. Patrí medzi ne najmä gáfor či rozmarínová silica.
  •       Antiflogistiká – Protizápalovými účinkami sa vyznačuje najmä rumančeková silica.
  •     Karminatíva – Látky siličnej povahy, ktoré spôsobujú sťahy hladkého svalstva, vďaka čomu zabraňujú nadúvaniu. Zvyčajne pôsobia aj dezinfekčne. Patrí sem hlavne feniklová, anízová, bazalková, rumančeková, mätová, či medovková silica a tiež silica z pamajoránu obyčajného.
  •     Sedatíva – Esenciálne oleje sa v rámci aromaterapie hojne používajú tiež na navodenie sedácie a upokojenia. Na zmiernenie stresu či napätia sa osvedčil najmä levanduľový olej. Vhodným je tiež olej z medovky lekárskej, jeho získavanie je však veľmi náročné, nakoľko ho rastlina obsahuje len veľmi málo.
  •      Antiseptiká a dezinficienciá – Dezinfekčné pôsobenie rastlinných silíc predstavuje ich najširšie spektrum účinku. Používajú sa pri inhaláciách, ale tiež na priame použitie. Najbežnejšie  využívanými sú silice z čajovníka austrálskeho. Pri dezinfekcii ústnej dutiny sa využívajú silice z šalvie lekárskej čí maty piepornej, v zubnom lekárstve má význam tiež klinčeková silica. Na dezinfekciu kože slúži najmä silica z bazalky, dúšky materinej či tymianovej a pamajoránu.

Pri využívaní rastlinných silíc musíme mať na pamäti, že sa jedná o vysoko koncentrované zmesi látok. Pri nepozornom použití tak môžu spôsobiť nepriaznivé nežiaduce účinky a preto treba byť pri ich používaní, ale tiež skladovaní opatrní.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.