Hemoroidy a ich liečba

Hemoroidy a ich liečba

Časté ochorenie, s veľmi nepríjemnými príznakmi, to sú hemoroidy (zlatá žila). Je to najčastejšie ochorenie konečníka, ktoré približne u 40 % ľudí v určitom období života spôsobuje ťažkosti. Hemoroidálnym ochorením počas tehotenstva a po pôrode trpí 50 % a viac žien. U väčšiny z nich tieto ťažkosti pretrvávajú až do vysokého veku. Vznik zlatej žily ovplyvňuje niekoľko faktorov: dedičnosť sedavá a stojatá práca, nesprávna životospráva, zápcha, hnačky, tehotenstvo. Zlatá žila nie je choroba uzatvárajúceho mechanizmu konečníka, chorobou sa stáva vtedy, ak sa výduť zväčší, sliznica sa zapáli a objavia sa ťažkosti. Nepríjemné symptómy tohto ochorenia, ako sú pálenie, svrbenie, bolestivosť a krvácanie, výrazne znižujú kvalitu života pacientov. Je to chúlostivý problém a väčšina pacientov sa ho spočiatku snaží riešiť samoliečbou.

Hemoroidálne ochorenie sa považuje za typické civilizačné ochorenie. Slovo hemoroid pochádza z gréčtiny a označuje tok krvi či krvácanie (grécky haima = krv, rheo = tiecť).

Ako vznikajú?

V bohato prekrvených dolných častiach konečníka sa môžu za určitých okolností rozšíriť žily podobne, ako vznikajú kŕčové žily (varixy) na dolných končatinách. Žily sú dlhodobo stláčané, prietok krvi je v nich znížený a krv sa v nich hromadí. Žilové pletence v oblasti análneho otvoru sa rozšíria a vznikajú hemoroidy. Označujeme ich tiež ľudovo zlatá žila. Toto pomerne časté ochorenie, sa vyskytuje  o niečo častejšie u mužov ako u žien. Objavujú sa väčšinou medzi 25 a 55 rokom života, u mladších ako 15 rokov sa vyskytujú len vzácne.

Rozlišujeme dva typy hemoroidov: vnútorné a vonkajšie

Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú smerom dovnútra od análneho zvierača, sú uložené pod sliznicou. Spočiatku o nich nemusíme ani vedieť, kým sa neprejavia krvácaním (stena žíl je oslabená a môže pri ťažkom vyprázdňovaní praskať), krv v stolici je čerstvá, teda červená. Neskôr sa môžu vyklenúť a zostupovať postupne až do análneho otvoru, čo býva veľmi bolestivé.

Voľným okom môžeme vidieť tzv. vonkajšie hemoroidy v ústí análneho otvoru. Vidíme ich ako purpurové mäsité zdurenia tvorené rozšírenými žilami. Môžu sa veľmi bolestivo zapáliť, a taktiež krvácať.

Treba si uvedomiť, že krv v stolici môže okrem hemoroidov signalizovať aj iné ochorenia, napríklad črevné polypy, dokonca aj nádorové ochorenie. Vhodné je preto pri takomto podozrení včas vyhľadať lekára. Ak sa krv objaví hneď v prvej časti stolice, ide väčšinou o krvácanie z hemoroidov, ak sa krv objaví až za stolicou, býva zdroj vyššie, t. j. v hrubom čreve.

Ochorenie prechádza niekoľkými štádiami. V prvom štádiu vnútorných hemoroidov sú príznaky dosť neurčité, cítime len nepohodlie, tzv. diskomfort, bolesť nie je výrazná alebo celkom chýba, občas sa môže vyskytnúť krv v stolici alebo na toaletnom papieri. V druhom štádiu už dochádza k vyklenutiu žily pri tlačení, tá sa však spontánne opäť vtiahne. V tomto štádiu pociťujeme už aj silnejšie svrbenie, pálenie a krvácanie. V treťom štádiu sa vyklenutie už samé nevráti, ale je možné ho manuálne vtlačiť späť. Krvácanie je už menej časté ale okrem krvi a občasnej bolesti sa objavuje mokvanie a hlienovitý výtok zo zlatej žily. Pozorujeme aj zdurenie a opuch zapáleného konečníka. Posledným štádiom je trvalé vyklenutie žily. Je charakterizované ťažšími zápalovými procesmi, flegmónou, abscesmi, gangrénou i trhlinou konečníka.

Pri liečbe hemoroidov je dôležité sa zamerať na úpravu životného štýlu, ďalej nasleduje konzervatívna alebo chirurgická liečba. Konzervatívna liečba spočíva v aplikácii rôznych mastí a čapíkov . Medzi lokálne prípravky patria masti a čapíky s protizápalovým a anestetickým účinkom a je možné si ich zaobstarať bez lekárskeho predpisu v lekárni.

......................................................................................................................................................................................

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

zdroj: https://www.solen.sk/storage/file/article/426d3b2b767794eb55caf6d3ee327bbc.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/b81e541f2aa54ebfcbb2f741a36b950b.pdf


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.