Znižovanie horúčky u detí

Za horúčku považujeme stav, keď telesná teplota ( v dôsledku obrannej reakcie organizmu) dosiahne hodnoty nad 38 stupňov Celzia pri meraní v podpazuší, prípadne v uchu, respektíve nad 38,5 stupňa pri meraní v konečníku. Pre deti, tak ako pre dospelých platí, že telesnú teplotu znižujeme ideálne až od týchto hodnôt. Pokiaľ je však dieťatko výrazne plačlivé, nepokojné či ubolené, môžeme samozrejme znižovať už nižšiu teplotu.

Ktoré lieky sú však tie správne a vhodné? Na zníženie horúčky používame lieky s obsahom paracetamolu ( Paralen, Panadol, ...) a ibuprofénu (Brufen, Nurofen, Ibalgin,...). Lieky obsahujúce paracetamol sú vhodné pre všetky vekové kategórie, možno ich teda podávať už najmenším bábätkám. Platí však, že pokiaš má horúčky dieťatko mladšie ako 3 mesiace, je vždy potrebné konzultovať stav a liečbu s pediatrom. Okrem znižovania horúčky pomáhajú tiež s tlmením bolesti. Dávkovanie paracetamolových prípravkov je závislé od hmotnosti dieťaťa, pričom sú k dispozícii rôzne liekové formy, najmä čapíky, sirupy, či u väčších detí aj tablety. Tieto lieky možno podávať každé 4 až 6 hodín, nemali by sa však užívať viac ako 5 krát denne. Napriek tomu, že sú obvykle liekmi prvej voľby a sú dobre tolerované, nie sú vhodné pre deti, resp. ľudí trpiacimi ochorením či poškodením pečene.

Druhým typom liekov využívaným pri znižovaní horúčkových stavov sú tie s obsahom ibuprofénu. Ibuprofén, podobne ako paracetamol znižuje horúčku, tlmí bolesť a navyše tiež pomáha pri liečbe zápalu. Je rovnako dostupný vo forme čapíkov, sirupov či tabliet, pričom je vhodný pre deti, ktoré sú staršie ako 3 mesiace, prípadne je ich hmotnosť aspoň 7 kg, pričom dávka sa odvíja od hmotnosti. Ibuprofén možno dieťatku s horúčkou podávať každých 6 až 8 hodín, maximálne však 4- krát denne. Nakoľko sa ibuprofén z organizmu vylučuje močom, nie je vhodný pre pacientov s poškodením obličiek. Taktiež by sme sa mu mali vyhnúť pokiaľ dieťatko málo pije, výraznejšie zvracia či má hnačky a teda predpokladáme, že môže mať nedostatok tekutín.

Pokiaľ liečba liekmi nie je dostatočne efektívna, respektíve je teplota dieťatka vyššia ako 39 stupňov Celzia, môžeme využiť mechanické ochladzovanie tela. Toto ochladzovanie však NIE JE VHODNÉ, pokiaľ má dieťa studené končatiny!. Najvhodnejším spôsobom je omývanie dieťatka pomocou vlhkej vlažnej špongie s cca 30 stupňovou vodou po dobu približne 10-tich minút. Pokiaľ dieťatko nemôže/ nevládze chodiť, prípadne stáť, môžeme využiť tiež studené obklady a zábaly, kedy mu trup zabalíme do osušky namočenej do vlažnej vody a následne ho na to zabalíme suchou osuškou. Dieťatko necháme odpočívať 10 minút a postup môžeme 2-3 krát zopakovať.

Okrem mechanického či medikamentózneho tíšenia horúčky nesmieme zabúdať na dostatočnú hydratáciu v podobe pitného režimu ( pri horúčke má dieťa vyšší výdaj tekutín) , príjem energie ( npr. ovocie/ ovocná šťava, polievka) a tiež na vhodné prostredie. V miestnosti, kde sa lieči treba pravidelne vetrať, neprehrievať ju a dieťatko taktiež obliecť len do ľahkého oblečenia bez prílišného zakrývania.

Vo väčšine prípadov našťastie detská horúčka do maximálne troch dní ustúpi. Pokiaľ by však bola príliš vysoká bez možnosti zníženia, dieťa by odmietalo piť, prípadne sa pridružil iný závažný príznak, treba samozrejme kontaktovať lekára.

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.