Spreje s obsahom morskej vody, kedy ktorý

Spreje s obsahom morskej vody, kedy ktorý

Jesenné obdobie už akosi štandardne sprevádza zvýšený výskyt ochorení horných dýchacích ciest. Nádcha, plný a upchatý nos, alebo naopak neustále tečúca „voda“ v tomto období potrápi mnohých z nás. Pokiaľ z rôznych dôvodov nechceme, prípadne nemôžeme v procese liečby siahnuť po prípravkoch s obsahom chemických látok (napríklad v tehotenstve, prípadne nemožnosti dlhodobého užívania), častokrát je voľbou pri liečbe nádchy prípravok s obsahom morskej vody. Všimli ste si však, že okrem možných prídavných látok podporujúcich liečivý účinok sa prípravky, najčastejšie teda spreje s obsahom morskej vody líšia tiež koncentráciou solí?

Rozdielna koncentrácia solí v roztokoch morskej vody ich delí do troch skupín na izotonické, hypertonické a hypotonické roztoky. Rozdielna koncentrácia v porovnaní s koncentráciou solí príznačnou pre bunky ľudského tela ovplyvňuje to, ako sa daný roztok „správa“ a teda, na aký problém je vhodný.

Izotonické roztoky sú roztoky, ktorých koncentrácia solí je rovnaká ako v prípade buniek ľudského tela, resp. fyziologického roztoku obsahujúceho 0,9 % chloridu sodného. Tým, že koncentrácia týchto roztokov je vzhľadom k bunkám rovnaká, nespôsobujú vzájomný „prechod látok“ , ale pôsobia regeneračne a zvlhčujúco na povrch slizníc. Vďaka nerušivej koncentrácii sú izotonické soľné roztoky  veľmi vhodné na dlhodobé používanie za účelom zvlhčenia, prečistenia, či výplachu nosovej sliznice bez rizika podráždenia či vzniku závislosti. Práve prípravky s touto koncentráciou sú ideálne aj pre malé deti či bábätká a zároveň sa mnohé z nich používajú aj pri hygiene uší.

Pokiaľ je koncentrácia obsiahnutých solí v roztoku morskej vody vyššia, ako je koncentrácia v našich bunkách, hovoríme o hypertonických roztokoch. Práve tie sú vhodné a teda aj najviac využívané vtedy, keď sa náš nos a celé horné dýchacie cesty trápia s infekciou. Zvýšená koncentrácia v roztoku soli oproti bunkám na základe osmózy spôsobuje, že  dochádza k zníženiu opuchu nosovej sliznice, vďaka čomu sa zlepší priechodnosť upchatého nosa a dutín a uľahčí sa dýchanie. Z dôvodu, že koncentrácia obsiahnutých solí nie je „telu vlastná“, môžeme po ich aplikácii pociťovať mierne štípanie.

Treťou skupinou roztokov je skupina obsahujúca menšie množstvo solí, ako je obsiahnuté v našich bunkách. V takomto prípade hovoríme o hypotonických roztokoch. Ich zastúpenie medzi prípravkami určenými na liečbu a prevenciu ochorení nosa a prínosových dutín je pomerne malé, najznámejším je Vincentka nosový sprej. Použitie hypotonických roztokov je veľmi podobné tým izotonickým, využívajú sa teda najmä na zvlhčovanie, prípadne riedenie hlienov.

V prípade akútnej nádchy je teda vhodné siahnuť po niektorom z hypertonických roztokov ( prípadne aj s obsahom ďalšej látky- zvyčajne meď kvôli antibakteriálnemu účinku, prípadne éterické oleje umocňujúce pocit uvoľnenia upchatého nosa) za účelom dosiahnutia rýchlej úľavy a liečby, zatiaľ čo v prípade prevencie a každodenného používania sú vhodné izotonické, respektíve hypotonické prípravky, ktoré môžeme v starostlivosti o náš nos využívať dlhodobo. 

 

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.