Gastroenteritída u detí

Gastroenteritída u detí

Aj vy ste sa s tým už stretli? Počas dňa sa tešíme dobrému zdraviu bez akýchkoľvek ťažkostí, no už za pár hodín organizmus bojuje s vysokými teplotami, bolesťami v oblasti brucha, zvracaním, či hnačkou. Gastroenteritída, teda zápalové ochorenie žalúdka a čriev, vie potrápiť všetky vekové kategórie, no najmä deti patria medzi častých pacientov s touto diagnózou. U detskej populácie za vznik gastroenteritídy zodpovedajú najmä vírusové častice, v menšej miere môžu byť pôvodcami aj baktérie. Výraznú väčšinu infekcií možno prisúdiť rotavírusom, ktoré sa ľahko šíria, dokážu istý čas prežívať aj bez hostiteľa, takže ich deti môžu „získať“ z infikovanej hračky či iného predmetu bez toho, aby sa s nakazeným priamo stretli, a tiež dokážu spôsobiť rozvoj ochorenia už pri expozícii malého množstva častíc. (významným pomocníkom v ochrane pred rotavírusovou infekciou je očkovanie.)

Ako sa teda gastroenteritída prejaví? Pri vírusovej infekcii je charakteristický rýchly nástup ochorenia, kedy prvé ťažkosti dieťa môže pociťovať už 15 – 48 hodín od infikovania. Typické sú bolesti bruška, kŕče, spočiatku nadúvanie, ktoré následne vystriedajú hnačky, prípadne vracanie. Nepríjemným sprievodným symptómom, ktorý vystraší nejedného rodiča je prudký nástup vysokých horúčok.

Čo teda v prípade, že našu ratolesť trápia žalúdočné ťažkosti môžeme, resp. musíme urobiť? V prípade výskytu vysokých horúčok (nad 38 ℃), je vhodné podávať lieky znižujúce zvýšenú telesnú teplotu s obsahom ibuprofénu, prípadne paracetamolu vo forme, u ktorej je predpoklad, že sa stihne vzhľadom na ostatné ťažkosti vstrebať a následne pôsobiť. (pri vracaní sú teda vhodnejšie čípky, pri hnačkách sirup, resp. tablety).

Keďže infekcie tráviaceho traktu sa vyznačujú často masívnym vracaním či hnačkami, je nevyhnutné dbať na dostatočnú hydratáciu. Pokiaľ by nebol zabezpečený dostatočný príjem tekutín, mohlo by vplyvom dehydratácie dôjsť k zlyhávaniu vnútorných orgánov. Dehydratácia sa spočiatku začne prejavovať žiadnym, alebo len minimálnym močením s tmavo sfarbeným močom, apatiou, suchosťou v ústach či na perách, a plačom bez prítomnosti sĺz. Vhodné je podávať tekutiny, hlavne čistú vodu, prípadne čierny čaj často a pravidelne, hoci aj po lyžičkách. Na doplnenie potrebných minerálov je ideálny rehydratačný roztok. V prípade častých hnačiek možno v kombinácii s rehydratačným roztokom podávať deťom od dvoch rokov tiež liek proti hnačke s obsahom ílov, ktoré na seba naväzujú prítomné patogény a zároveň chránia sliznicu čriev pred ich pôsobením. Pokiaľ dôjde k poklesu vracania možno črevnú mikroflóru podporiť prípravkami s obsahom probiotických kultúr, ktoré pomôžu obnoviť poškodené sliznice a tým zabránia šíreniu patogénov.

Ak by sa stav dieťaťa nezlepšoval, resp. by sa zhoršoval, hrozila by dehydratácia, prípadne by nebolo možné štandardnou liečbou dosiahnuť dostatočné zníženie horúčky, je nevyhnutné vyhľadať lekársku starostlivosť.

Po ústupe akútnych príznakov je vhodné dodržiavať diétny režim, teda podávať iba suché pečivo, prípadne jablko či banán. Ľahko stráviteľná je tiež ryža, resp. bezmliečna ryžová kaša. Aspoň pár dní by sme sa mali vyhnúť mliečnym výrobkom, nakoľko produkcia tráviacich enzýmov (najmä laktázy štiepiacej mliečny cukor) ešte nemusí byť v norme a mohli by sme črevá opätovne podráždiť.

 

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.