Čo pre novorodenca z lekárne

Čo pre novorodenca z lekárne

Obdobie príprav na príchod bábätka je bezpochyby plné radosti a očakávania. Okrem iného so sebou prináša aj množstvo otázok a rozmýšľania nad tým, čo všetko by sme mali pre nového člena rodiny pripraviť. Množstvo vecí, ktoré budú najmä v prvých dňoch, týždňoch, či mesiacoch potrebné nájdeme práve v lekárni. Ktoré to teda sú?

Prvou skupinou pomôcok potrebných pri starostlivosti o bábätko je detská kozmetika a ochranné krémy či mastičky. Po návrate z pôrodnice je na ošetrovanie pupku dieťatka vhodný liehový roztok s gázovými štvorcami. Z produktov denno-dennej starostlivosti ide najmä o pastu na ošetrovanie zadočku (vhodné je mať jednu s jemnejšou konzistenciou na bežné používanie a druhú, hutnejšiu, na použitie v prípade vzniku podráždenia), detský umývací gél či syndet na pokožku a vlásky, prípadne detské tuhé mydlo a olej na premasťovanie. V prípade začervenania či ekzému využijeme upokojujúce, respektíve aj protizápalovo pôsobiace krémy na podráždenú kožu. Podľa ročného obdobia možno k výbave pribaliť ochranné krémy proti slnku, prípadne chladu. Okrem umývania a starostlivosti o pokožku je množstvo času s bábätkom venované tiež prebaľovaniu. Pri tom samozrejme nesmú chýbať vhodné plienky, prípadne separačné vložky, podložky na prebaľovanie a čistiace vlhčené obrúsky.

Spomedzi ostatných hygienických pomôcok sú to najmä nožničky na zastrihávanie nechtíkov, odsávačka soplíkov, detská kefa a detské čistiace tyčinky.

Pre prípad, že bábätko nebude výlučne kojené, prípade budeme využívať aj kŕmenie z fľaše,  je vhodné mať v zásobe aspoň jednu či dve fľaše s vhodným cumlíkom, prípadne tiež odsávačku materského mlieka. Skvelou pomocou je tiež sterilizátor fliaš a cumlíkov.

Z elektronických pomocníkov využijeme v prvých týždňoch najmä monitor dychu, bezkontaktný teplomer, detskú „pestúnku“ (najmä tie s kamerou vedia častokrát v mnohom pomôcť) a v prípade, že budeme potrebovať sledovať vývoj hmotnosti bábätka tiež dojčenskú váhu.

V lekárničke je pre obdobie prvých týždňov dobré mať pripravené najmä lieky, ktoré pomáhajú uľaviť boľavému detskému brušku- používajú sa najmä mastičky s obsahom éterických olejov, alebo kvapky s obsahom látok pomáhajúcich uvoľniť prebytočný vzduch. Vhodným doplnkom sú tiež probiotické kvapky, ktoré okrem podpory imunity taktiež uľavujú bolestivému tráveniu. Alternatívu predstavujú aj bylinkové čaje (z feniklu a rumančeku), ktoré sú vhodné už od ukončeného 1. týždňa. Pre prípad plného nošteka je vhodné mať v zásobe tiež nosné kvapky určené aj pre novorodencov.

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.