Opuchy nôh v tehotenstve

Opuchy nôh v tehotenstve

Pribúdajúce týždne tehotenstva, rastúce bruško, zväčšujúca sa maternica a zvyšujúca sa hmotnosť so sebou budúcej mamičke mnohokrát prinesú pocity ťažkých, boľavých, či opuchnutých nôh. Dôvodom týchto problémov je zvyšujúci sa tlak maternice na dolnú dutú žilu, ktorá je zodpovedná za vedenie krvi z dolných končatín späť ku srdcu. Hoci istý mierny opuch je, najmä po dlhšom státí či večer po celodennej námahe, možné považovať za normálny, treba sa snažiť mu čo najviac predchádzať. Pokiaľ by však boli opuchy nôh nepravidelné, jedna končatina by npr. opúchala viac, prípadne by sa výrazný opuch objavil náhle, resp. nemizol ani po dlhšom oddychu v noci treba zbystriť pozornosť. Kombinácia takéhoto typu opuchov s nevoľnosťami, bolesťou hlavy či búšením srdca môže značiť vznik preeklampsie, čo je veľmi nebezpečná tehotenská komplikácia. V takom prípade treba neodkladne vyhľadať lekára.

Ak sa teda jedná len o „klasický“ stav bežne sprevádzajúci vyššie štádiá tehotenstva, môžeme si aspoň z časti pomôcť. A ako si pri opuchnutých nohách uľaviť? Absolútnou samozrejmosťou je dostatočný príjem tekutín, najmä nesladených vôd či čajov, s dôrazom na minimalizáciu minerálok s vysokým obsahom sodíka. Sodíku by sme sa mali vyhýbať aj v zmysle nadmerného solenia.

Okrem stravovacích návykov netreba zabúdať na pravidelný pohyb, ktorým podporíme funkciu krvného obehu. Ten je vhodné pravidelne prestriedať s oddychom, počas ktorého je vhodné nohy vyložiť do vyvýšenej polohy, aby sme krvnému spádu pomohli gravitáciou.

Pokiaľ režimové opatrenia nepostačujú, máme k dispozícii viacero pomôcok či prípravkov, ktorých použitie je vhodné aj počas tehotenstva. Veľmi efektívnym pomocníkom sú kompresívne pančuchy, podkolienky ši stehenné pančuchy, ktoré zvýšeným tlakom na stenu žíl v našich nohách predchádzajú hromadeniu krvi a usmerňujú jej tok smerom k srdcu. K dispozícii je v súčasnosti široký sortiment rozmerov, farieb, ale tiež hrúbky, resp. kompresívnej triedy určujúcej akým tlakom materiál pôsobí.

Okrem kompresnej terapie môžeme unaveným nohám pomôcť uľaviť pomocou chladivých gélov či krémov, ktoré možno na boľavé končatiny nanášať niekoľkokrát denne. Zvyčajne ide o prípravky s obsahom mentolu, prípadne inej chladivej zložky, alebo krémy obsahujúce extrakt pagaštanu konského.

Večerný relax, vyložené nohy a ich prípadná jemná masáž sú v tomto období skutočne niečím, čo by sme si bez výčitiek mali pravidelne dopriať. 
Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.