Pitný režim

Pitný režim

Skutočnosť, že voda je nevyhnutná pre náš život netreba nikomu predstavovať. Bez dostatočného prísunu tekutín by náš organizmus nedokázal existovať. A hoci jej nenahraditeľnosť je nepopierateľná v každom ročnom období, práve zvýšené letné teploty predstavujú ešte o čosi väčšiu záťaž pre celý náš organizmus. Silné slnečné lúče a ich pôsobenie v zmysle dehydratácie vedia ohroziť každého z nás, no najvyššiu pozornosť by sme mali venovať deťom a starším ľuďom, ktorých metabolické procesy fungujú s určitými odchýlkami.

Koľko tekutín by sme teda mali prijať na to, aby sme ich nášmu telu zabezpečili dostatok? Vo všeobecnosti sa uvádza, že dospelý človek by mal počas bežného dňa vypiť okolo 2 litrov tekutín, v prípade zvýšenej námahy, či už v dôsledku práce, športu, alebo pôsobenia vysokých teplôt však treba toto množstvo zvýšiť. A koľko by mali vypiť naši najmenší? Množstvo potrebných prijatých tekutín samozrejme závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. Vo všeobecnosti je ale vždy vyššie, ako u dospelého človeka z dôvodu, že detský metabolizmus pracuje omnoho rýchlejšie. Zatiaľ čo u novorodenca môžeme počítať s pomerom 60 až 100 ml na kilogram hmotnosti denne, u batoliat odporúčané množstvo predstavuje 120 ml/ kg a u detí predškolského veku približne 100 ml tekutín na kilogram hmotnosti. Hlavne pri malých deťoch je dôležité dbať na to, aby sme im tekutiny podávali v podobných časových rozostupoch, nakoľko ešte nemusia vedieť dobre vyjadriť to, že sú smädné.  S pribúdajúcim vekom sa až do dospelosti nároky na príjem tekutín znižujú, v školskom veku je to cca 70 ml/ kg, neskôr minimálne 50 ml/ kg hmotnosti denne.

Okrem vhodného množstva tekutín, ktoré by sme mali počas teplých letných dní prijať je dôležité dbať aj na to, v akej forme tieto tekutiny prijímame. Samozrejme, najideálnejšou voľbou je čistá pitná voda, prípadne nesladené čaje či neperlivé minerálne vody. Mali by sme sa vyhýbať nápojom s vysokým obsahom cukru a samozrejme alkoholu. Pokiaľ si počas dňa zvykneme dopriať pár šálok kávy, treba myslieť na to, že káva sa do pitného režimu nezarátava. Ideálne je ju skombinovať aspoň s pár dúškami čistej vody. Rovnako sa medzi tekutiny spadajúce do pitného režimu nezaraďuje čierny čaj, mlieko či iné mliečne nápoje. Naopak, vhodným zdrojom tekutín je okrem klasických nápojov tiež ovocie, zelenina či studené polievky.

Pokiaľ sa nám predsa len stane, že na dostatočný príjem tekutín zabudneme, obvykle sa dehydratácia prejaví únavou, bolesťou hlavy, malátnosťou, suchosťou kože a slizníc či zrýchlením pulzu spolu so znížením krvného tlaku. Prvou pomocou by v tomto prípade malo byť zvýšenie prísunu tekutín, prípadne tiež roztokov solí a cukrov, ktoré sú pre organizmus potrebné.

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.