Repelenty

Pri letnom pobyte v prírode by sme okrem dostatku tekutín, niečoho pod zub či vhodného opaľovacieho prípravku nemali v ruksaku zabudnúť nechať miesto aj pre prípravok, ktorý nás ochráni pred nepríjemným hmyzom. Repelenty obsahujú rozličné účinné látky, ktoré pôsobia na hmyz odpudivo, čím zabránia jednak uhryznutiu či poštípaniu, jednak nás ochránia pred potencionálnymi ochoreniami, ktoré môžu nakazené jedince prenášať.

Ako si však zvoliť správny repelent? A ktorý je ten naj? Na začiatku výberu by sme mali zvážiť, proti akému hmyzu sa potrebujeme ochrániť a teda, či potrebujeme prípravok účinný prevažne na komáre, alebo na kliešte. Rovnako je pri výbere potrebné rozlišovať, či preferujeme aplikáciu priamo na pokožku, alebo budeme radšej, keď repelentný prípravok nastriekame na naše oblečenie. No a samozrejme, dôležité je tiež to, či budeme repelent používať pre dospelých, deti, alebo malé bábätká. Okrem týchto kritérií sa vieme orientovať tiež podľa toho, akú dlhú účinnosť od zvoleného prípravku požadujeme. Aj keď sa jednotlivé prípravky od seba líšia, vo všeobecnosti platí, že zatiaľ čo proti komárom nás vedia ochrániť až na 8 hodín, efektivita proti kliešťom je obvykle zaručená len po dobu 2 až 4 hodín.

Pokiaľ sa rozhodneme pre repelentný prípravok s chemickým zložením, najčastejšie sa vyskytujúcou zložkou je DEET, teda molekula dietyltoluamidu. Napriek tomu, že pôvodne sa predpokladalo, že DEET nás chráni tým, že blokuje čuchové vnemy hmyzu, ktorými nás vyhľadáva, posledné výskumy ukazujú, že jeho účinok je priamy, a teda, že hmyz priamo odpudzuje prostredníctvom dráždenia jeho čuchových receptorov. Jeho koncentrácia v repelentných prípravkoch sa pohybuje od 7 do 30 %, pričom vyššia koncentrácia nezvyšuje účinok, ale predlžuje jeho trvanie. Keďže ide o mierny pesticíd, nemal by sa používať v blízkosti vodných zdrojov, u malých detí a tehotných žien by jeho použitie malo byť len výnimočné a v nižších koncentráciách, pre deti do 2 rokov sa neodporúča.

Ďalšou pomerne častou používanou repelentnou látkou je ICARDIN, ktorý účinkuje porovnateľne s DEET, avšak je menej dráždivý. Na našej pokožke ostáva a čosi dlhšie, čo vysvetľuje aj jeho dlhší repelentný efekt. Pre použitie u detí platia rovnaké zásady ako pri použití dietyltoluamidu, dospelým sú dostupné koncentrácie od 2 do 20 %.

V prípravkoch určených deťom sa zvyčajne stretávame s látkou označovanou ako IR3535, ktorá okrem komárov a kliešťou účinkuje tiež proti ovadom či muchám. Ide o netoxickú zlúčeninu, ktorú možno bez rizika podráždenia aplikovať aj na citlivú detskú pokožku.

Okrem prípravkov, ktoré hmyz odpudzujú, teda repelentov, môžeme na ochranu použiť aj látky, ktoré ho dokážu priamo usmrtiť. Insekticídy, ako sa označujú, sa zvyčajne aplikujú na odev, obuv, resp. iné povrchy, no v nízkych koncentráciách (do 0,5 %) ich možno aplikovať aj na pokožku dospelých osôb. Najrozšírenejším predstaviteľom tejto skupiny je Permetrín, ktorý je vysoko efektívny najmä proti kliešťom.

Pokiaľ namiesto chemických zlúčenín uprednostňujeme prípravky na prírodnej báze, využijeme najmä tie, ktoré obsahujú éterické oleje a silice. Medzi najefektívnejšie aromatické oleje patrí citronelový, klinčekový, eukalyptový či čajovníkový. Pre všetky éterické zložky platí, že hmyz efektívne odpudzujú najmä v neriedenej forme, hrozí však, že nám spôsobia podráždenie pokožky. Pre zjemnenie sa teda často miešajú s olivovým či kokosovým olejom.

Nech už sa rozhodneme pre ktorúkoľvek ochranu pred hmyzom, netreba zabúdať na to, že aplikáciu treba najmä pri dlhodobom pobyte opakovať a tiež, že jej dobrým zlepšením je tiež vhodne zvolené oblečenie či obuv.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.