Štípance od lietajúceho hmyzu

Štípance od lietajúceho hmyzu

Tenučké oblečenie, odhalené ruky či nohy, prípadne bosé chodidlá k letu nepochybne patria. Naša pokožka a telo však okrem slnečných lúčov láka aj neželaných, no najmä štípacích lietajúcich návštevníkov. Práve v letnom období sa častejšie stretávame s tým, že sa na našom tele objavia nepríjemné, často viac či menej opuchnuté, začervenané a svrbiace štípance. V lepšom prípade sa zaobídeme len s malým lokálnym začervenaním či rankou, v tom horšom nás môže potrápiť aj silná alergická reakcia. Aké uštipnutia či uhryznutia hmyzom nám teda najviac hrozia a ako ich správe ošetriť?

Medzi hlavných letných „útočníkov“ patria bezpochyby komáre, resp. ich samičky. Práve ony sa okrem nektáru živia aj krvou teplokrvných živočíchov. Možno ste si všimli, že na niektorých z nás si pochutia radšej ako na ostatných. Je za tým viacero faktorov, ako napríklad krvná skupina- príťažlivejší sú pre nich ľudia so skupinou O a A, alebo množstvo oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme. Čím je ho viac, tým viac sme pre komáre atraktívni. Lákajú ich najmä tehotné ženy či ľudia s nadváhou. V našom pote ich vábi tiež kyselina močová a amoniak, niektoré štúdie dokonca uvádzajú aj uprednostňovanie tých ľudí, ktorých pot obsahuje etanol. Na „atraktivite“ nám pridáva tiež zvýšená teplota pokožky. Reakciou na komárí štípanec je obvykle mierne začervenaný pupienok s veľkosťou do 1 cm, ktorý môže svrbieť či páliť. Pri ošetrení je vhodné ho umyť, resp. vydezinfikovať a následne použiť chladivý obklad, prípadne aplikovať lokálny antihistaminický prípravok, ktorý zmierni alergické prejavy. Bežne dostupnými sú gély či roztoky s obsahom dimetindenmaleátu, prípadne bylinné chladivé prípravky s obsahom mentolu, čajovníkového oleja, levandule, nechtíku či harmančeka.

Okrem komárích štípancov sa v lete mnohokrát môžeme stretnúť aj s poštípaním väčším hmyzom, najmä osou či včelou. A hoci sú na prvý pohľad podobné, rozdiel sa prejaví aj v uštipnutí. Zatiaľ čo osy dokážu bodať opakovane, včely žihadlo nechávajú zapichnuté v mieste vpichu a následne umierajú. Ak nás teda uštipne včela je dôležité, aby sme žihadlo z rany vybrali čo najskôr, pretože jed z neho sa uvoľňuje postupne. Po bodnutí obvykle pocítime silnú bolesť, postihnuté miesto opuchne, sčervená a tiež začne svrbieť. Ranu treba čo najskôr vydezinfikovať a následne ošetriť buď gélom s antihistaminickou zložkou, alebo npr. octanovým krémom, ktorý zabezpečí zmiernenie opuchu. V prípade silného svrbenia možno užiť tiež antihistaminiká v tabletovej forme.

Pokiaľ sa u uštipnutého objaví veľmi výrazné začervenanie, nevoľnosti, alebo malátnosť súvisiaca so zvýšením pulzu a znížením krvného tlaku, je nevyhnutné urýchlene kontaktovať RZP, nakoľko sa pravdepodobne jedná o silnú alergickú reakciu, ktorá môže vyústiť až do anafylaktického šoku.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.