Vitamíny v tehotenstve

Vitamíny v tehotenstve

Obdobie tehotenstva prináša mnohé zmeny.

Tak ako veľa iných vecí, aj nároky nášho organizmu sa počas toho, ako sa v ňom vyvíja nový človiečik, neustále menia. V súčasnosti máme k dispozícii široké spektrum vitamínových, či minerálovo-vitamínových doplnkov určených práve pre tehotné ženy. Na dostatok, respektíve doplnenie ktorých zložiek by sme mali teda počas obdobia tehotenstva najviac dbať a na čo si dávať pozor?

„Stálicou“ medzi tehotenskými vitamínmi je vitamín B9, teda známa kyselina listová. Bez akýchkoľvek pochýb sa jedná o molekulu, ktorá je pre zdravé tehotenstvo a správny vývoj plodu nevyhnutná. Práve nedostatok kyseliny listovej môže viesť k defektom neurálnej trubice či iným vývojovým poruchám. Keďže organogenéza tejto trubice prebieha už na cca 26. deň po oplodnení, je vhodné, aby sme jej dostatok zabezpečili už počas plánovania tehotenstva, resp. v prvom trimestri. Problémom týkajúcim sa kyseliny listovej a jej príjmu je skutočnosť, že približne 20% žien trpí poruchou enzýmu MTHFR, ktorý zodpovedá za to, aby sa syntetická kyselina listová, ktorú v tabletách prijmeme zmenila na svoju aktívnu formu – l-metylfolát. V prípade, že žena trpí touto poruchou, nedokáže takto prijatú kyselinu spracovať a využiť. Riešenie predstavujú prípravky, v ktorých je prítomná už priamo aktívna forma, teda l-metylfolát. Z hľadiska dávkovania predstavuje ideálnu odporúčanú dávku 400-600µg. Ďalšími vitamínmi, ktoré môžu byť prítomné v doplnkoch určených tehotným ženám sú v tukoch rozpustné vitamíny A, D, E a K. Vzhľadom k tomu, že ide o látky, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch, dochádza pri ich nadmernom užívaní k ich ukladaniu v tkanivách, čo so sebou prináša riziko problémov. Najznámejšie je nadmerné užívanie vitamínu A, ktorý pri vysokých dávkach nad 10 000 IU denne môže pôsobiť teratogénne. Nakoľko však ide o vitamíny nevyhnutné pre správny vývoj dieťatka (npr. vitamín D je dôležitý pre správnu tvorbu kostí, formovanie imunitného systému), netreba ich zo stravy vylúčiť.

Okrem vitamínových zložiek by tehotenské vitamíny mali obsahovať omega-3 mastné kyseliny. Spomedzi nich si pozornosť zaslúži najmä kyselina dokosahexaenová (DHA), ktorá významne podporuje vývoj nervovej sústavy, zlepšuje schopnosť sústredenia, inteligenciu, vizuálnu a motorickú koordináciu a pozitívne vplýva tiež na vývoj očí. Ideálna denná dávka by mala byť aspoň 200mg DHA. Na vývoj mozgu a nervových štruktúr má pozitívny vplyv tiež príjem jódu (do 200 µg denne), ktorý je potrebný aj pre správne fungovanie štítnej žľazy. Tento nárok sa prejaví hlavne po 12. týždni tehotenstva, kedy začína pracovať aj štítna žľaza bábätka.

Ďalšími minerálmi, ktorých potreba je počas tehotenstva ešte výraznejšia, sú hlavne vápnik a železo. Ich dostatočný prísun bráni vzniku malformácií a zabezpečuje fungovanie svalov, nervov, kostí a v neposlednom rade tiež správnu krvotvorbu.

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.