Pomoc pri mykóze

Pomoc pri mykóze

Teplé slnečné lúče, ktoré nás v posledných dňoch a týždňoch intenzívne zahrievajú, sú skvelým lákadlom k bazénom či na kúpaliská. Príjemné ochladenie vo sviežej vode však so sebou vie priniesť aj nepríjemnosť, ktorá sa zvyčajne spája najmä s dlhodobým pobytom na verejných kúpaliskách a mokrými plavkami. Nepríjemné svrbenie či pálenie sparevádzajúce mykózu vie potrápiť mnohých z nás. Najmä ženy v plodnom veku sú tie, ktoré sú na mykotickú infekciu najnáchylnejšie. Potrápiť však vie aj ženy v staršom veku či dokonca malé dojčatá.

A prečo nás mykóza trápi najmä počas letných mesiacov a dovoleniek? Keďže ide o kvasinkovú infekciu, rozmáha sa najmä vtedy, keď majú kvasinky vhodné podmienky na množenie. Medzi tie okrem klasického zvýšeného stresu, oslabenej imunity a pod. môžeme zaradiť práve „letné radovánky“ v podobe zvýšenej konzumácie sladkých jedál a nápojov, častejšie používanie tampónov, nadmernú intímnu hygienu či dlhodobejší pobyt v obtiahnutom syntetickom, či mokrom oblečení. Vhodnou a viac menej samozrejmou prevenciou mykózy by tak pre nás malo byť najmä pravidelné prezliekanie mokrých plaviek po opustení bazéna, častejšie vymieňanie tampónov a tiež striedmosť pri konzumácii sladkého. Ideálne je tiež používanie špeciálnej intímnej kozmetiky a neparfumovaného papiera.

Ak sa však u nás predsa len mykóza objaví, netreba prepadať panike. Obvykle jej nástup spoznáme podľa pocitu diskomfortu, svrbenia či zvýšeného výtoku. V niektorých prípadoch sa môžu pridať tiež bolesti pri močení či pohlavnom styku. Prvou zásadou pri zahájení liečby by malo byť obmedzenie sacharidov a ich náhrada probiotickými jogurtami, ktoré okrem zjedenia môžu pomôcť aj lokálnou aplikáciou. Pokiaľ sa nachádzame v dovolenkovej destinácii a naše farmakologické možnosti sú obmedzené, vhodne pomôže aj pár kvapiek čajovníkového oleja do gélu na intímnu hygienu, ktorý vďaka nemu bude pôsobiť antibakteriálne. Vhodný je tiež zvýšený prísun vitamínu C.

Z farmakologickej liečby je na liečbu mykóz najčastejšie používané antimykotikum klotrimazol, ktorý môžeme aplikovať buď vo forme mastí, alebo vo forme vaginálnych tabliet či globúl. V niektorých prípadoch je dobré tieto dve formy tiež kombinovať.

Pre to, aby sa trápenie spôsobené s letným diskomfortom neopakovalo, je potrebné, aby sme liečbu neukončili hneď po vymiznutí príznakov, ale pokračovali v nej ešte určitý čas. (7-14 dní). Vhodné je tiež preliečenie partnera.

Pred následnou návštevou bazéna môžeme tiež použiť vaginálne tablety či tampóny s obsahom probiotík, vďaka ktorým dostaneme našu mikroflóru do formy a budeme si môcť užívať príjemné leto. 

 

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.