Zimná únava

Zimná únava

Nedostatok denného svetla, súvisiaci s dlhodobo krátkymi zimnými dňami, sychravé počasie a chlad, ktorým sa vyznačujú zimné mesiace sú mnohokrát príčinou vzniku tzv. „zimnej depresie“. Depresívny pokles nálady, označovaný tiež ako sezónna afektívna porucha (SAD), sa u väčšiny populácie rozvíja už počas jesene, pričom k najväčšiemu zhoršeniu dochádza práve počas zimy a s príchodom jari postupne odznieva. Prečo má vlastne na nás zima taký vplyv? Hlavnou príčinou je nedostatok slnečného žiarenia, v dôsledku ktorého dochádza v našom organizme k poklesu hormónov serotonínu a melatonínu. Práve serotonín, označovaný tiež ako hormón šťastia, najvýznamnejšie vplýva na našu náladu.

Sezónnou afektívnou poruchou trpia prevažne mladí ľudia vo veku 20 – 30 rokov, viac náchylné sú na ňu ženy. Medzi hlavné prejavy patrí štandardne pocit smútku, úzkosti, strata záujmu o každodenné činnosti, či vyhýbanie sa sociálnym kontaktom. Človek častokrát trpí až extrémnou únavou, neschopnosťou koncentrácie a nedostatkom energie. Pridruženým príznakom môže byť tiež zvyšovanie hmotnosti. Samozrejme, nie každý z týchto symptómov musí nutne značiť prítomnosť afektívnej poruchy, môže sa jednať aj o pomerne bežnú „zimnú únavu“.

Pokiaľ však máme pocit, že náš život je negatívnymi príznakmi príliš ovplyvňovaný, môžeme siahnuť po vhodnej pomoci. Základom by mala byť snaha o dostatočný, každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, ideálne spojený s ľahkou fyzickou aktivitou. Dobré je tiež dbať na udržovanie pravidelných aktivít a nezabúdať na vyvážené stravovanie.

Pri pocitoch únavy či začínajúcej úzkosti sú vhodnou pomocou tiež prípravky, ktoré napomáhajú navodiť, respektíve udržať dobrý psychický stav. Veľmi nápomocným sa ukázalo užívanie L-tryptofanu- aminokyseliny, ktorá v organizme pomáha zvýšeniu tvorby serotonínu, ktorý je pre dobrú náladu nevyhnutný.

Z bylinkových prípravkov sú na základe obsahových látok vhodné napríklad extrakty z magnólie, ľubovníka či šafranu. Z dôvodu ich možného vzájomného ovplyvňovania sa s inými liečivami (najmä v prípade ľubovníku) je však ich výber vhodné individuálne konzultovať.

Dobrou správou na záver je skutočnosť, že po zimných mesiacoch vždy príde jar a s ňou aj dlhšie dni prinášajúce viac slnka. 

Mgr. Martina Kadlecová


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.