Hygiena rúk

Hygiena rúk

O tom, že ruky sú hlavným sprostredkovateľom priameho, ale aj nepriameho prenosu mnohých mikroorganizmov vedia aj malé deti. A tak niet divu, že už od mala ich učíme, aké dôležité je pravidelné, no najmä správe umývanie, dezinfekcia a hygiena. V dnešnej dobe ohrozenia vírusmi je téma správnej hygieny rúk o to aktuálnejšia a dôležitejšia aj pre nás.

Na našej pokožke, ale tiež slizniciach, sa prirodzene nachádzajú mnohé mikroorganizmy. Za normálnych okolností a v prípade nepoškodenej pokožky sú pre naše zdravie neškodné. Pokiaľ však dôjde k poraneniu, môžu mikroorganizmy z povrchu prenikať do vnútra, spôsobovať zápaly a infekciu. Taktiež si ich môžeme do vnútra organizmu preniesť mechanicky prostredníctvom slizníc. Problém predstavuje najmä prechodná flóra, ktorá sa na povrch nášho tela dostáva z okolia a teda je pre nás „cudzia“.

Ako už bolo spomenuté, vieme, že najlepšou prevenciou infekcie je dôkladné ošetrovanie pokožky rúk. Pod tým môžeme rozumieť jednak umývanie vodou, jednak hygienickú dezinfekciu rúk.

Umývanie rúk predstavuje základný hygienický postup. Najvhodnejšie je používať tekuté mydlo a teplú vodu. Dôležité je umývať dostatočne dlho a najmä zabezpečiť očistenie celého povrchu, teda zhora, zdola a samozrejme pomedzi prsty. Takýmto postupom vieme znížiť mikrobiologické osídlenie našich rúk o cca 2 log stupne.

Z hľadiska eliminácie škodlivých mikroorganizmov sa vo veľkej miere využíva dezinfekcia. Najbežnejšími dezinfekčnými prostriedkami sú prípravky s obsahom alkoholu, pričom jeho koncentrácia by mala byť minimálne 65%. Okrem alkoholových prípravkov sa na dezinfekciu často používajú roztoky alebo gély s obsahom iných dezinficiencií s baktericídnym či virocídnym účinkom,  npr. rôzne zlúčeniny chlóru.

Nevýhodou týchto prípravkov je značné vysúšanie a s tým súvisiace podráždenie pokožky. Tento problém z časti pomáhajú riešiť prípravky s prídavkom rôznych zvláčňujúcich zložiek, ktoré nadmernému vysúšaniu kože zabraňujú.

Dezinfekčné prípravky by sme vo všeobecnosti mali na pokožku rúk aplikovať v množstve 3 ml minimálne po dobu 30 sekúnd, čím znížime počet mikroorganizmov o 3 až 4 logaritmické stupne.

Popri dbaní na správnu hygienu rúk by sme nemali zabúdať ani na to, že na dôkladnú čistotu vplýva tiež nosenie/ nenosenie rôznych ozdôb, náramkov a pod., ktoré môžu byť tiež miestom, na ktorom sa udržujú mikroorganizmy. Preto pri umývaní netreba zabúdať ani na ne.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.