Čo prospieva zdravým kostiam?

Čo prospieva zdravým kostiam?

Čo prospieva zdravým kostiam?

Pre kvalitu života človeka je mimoriadne dôležité, aby mal svoje telo v čo najlepšom stave. Kým je organizmus mladý a plný síl, jedinec sa cíti dobre a možno vôbec nemá potrebu starať sa o svoju telesnú schránku. Môžu však prísť najrôznejšie ochorenia, úrazy, alebo jednoducho vyšší vek a s nimi sa zrazu zmení aj naše prežívanie bežného života. Je logické, že nie k lepšiemu. Práve choroby pohybového aparátu pritom patria medzi najviac rozšírené a mimoriadne obmedzujúce človeka v jeho aktivitách. Príčin je hneď niekoľko, mnohé súvisia s modernou dobou a rýchlym životným štýlom dominujúcim našej dnešnej spoločnosti. No a keďže sme jej súčasťou, logicky nás aj ovplyvňuje.
Pre zdravý vývoj kostí a správnu funkciu kĺbov je napríklad nevyhnutný pohyb. Mladá generácia dnes už viac uprednostňuje sedenie za počítačom ako pohyb vo voľnej prírode či v telocvični, môžeme tak pomerne ľahko uhádnuť, aká bude budúcnosť detí z hľadiska kvality ich pohybového aparátu. Nie je žiadnym tajomstvom, že kosti sa zahusťujú práve v období detstva a rannej dospelosti, neskôr už kostného tkaniva viac ubúda ako pribúda. A práve pohyb je faktorom, ktorý vplýva na kvalitu kostného tkaniva každého z nás. Bez fyzickej aktivity jednoducho klesá sila celého kostného aparátu, mäkké alebo riedke kosti sa tak stávajú čoraz častejším zdravotným problémom.
Ďalším faktorom významne ovplyvňujúcim kvalitu kostí je strava. Dnes už každý vie, že stav kostí môžeme z veľkej časti odvodiť od množstva vápnika v tele. Ten sa z 99% nachádza práve v kostiach, zvyšok je distribuovaný krvou, pričom plní rôzne funkcie – napríklad spolupracuje pri prenose vzruchov nervovej sústavy. Najčastejším dôvodom nízkej hladiny vápnika v krvi je práve nekvalitná strava a keďže telo je veľmi múdre, pre svoje potreby ho odoberie odtiaľ, kde ho je najviac, teda práve z kostí. Ak sa jedná o krátkodobý stav, nemusí to znamenať žiaden výraznejší problém, dlhodobý nedostatok vápnika v organizme sa už môže prejaviť na kvalite kostí.
Snáď je to opäť dnešnou rýchlou dobou, kedy mamičky majú menej času variť svojim deťom a kedy štýl stavovania typu fast-food naberá na sile ako vítaná, časovo nenáročná náhrada tak prepotrebného domáceho stravovania. Pravdou však je, že práve nedostatočne pestrá strava je príčinou rôznych problémov vrátane problémov s nedostatkom vápnika. Čo teda jesť, aby sme ho dostali do tela viac?
Ponechajme teraz bokom modernú otázku či piť alebo nepiť mlieko, prípadne koľko by ho malo prijať dieťa a koľko dospelý. Ak je niekto rozhodnutý mlieko nekonzumovať, ide o jeho vlastné rozhodnutie, ktoré je potrebné rešpektovať. Skôr ako kritika je na mieste otázka, kde má hľadať iné zdroje vápnika. Dietológovia odporúčajú iné mliečne výrobky (predovšetkým kvalitné tvrdé syry), ak sa však niekto vyslovene bráni ich prijímaniu, môže si byť istý, že príroda nás zásobuje dostatočným množstvom potravín s vysokým obsahom spomenutého prvku: zelenina tmavej zelenej farby, riasy, semiačka vrátane sezamu, sója (napríklad vo forme sójového syra tofu), oriešky. Vynikajúcim zdrojom vápnika je mak. Odporúčané sú aj ryby (napríklad sardinky konzumované spolu s kosťami), tiež kvalitné vývary z kostí. Jednotlivcom obľubujúcim rastlinnú náhradu mliek je možné odporučiť makové alebo mandľové mlieko.
Aby to so zdravím kostí bolo o trochu zložitejšie, je potrebné povedať, že k dobrému vstrebávaniu vápnika sú potrebné aj iné prvky. Odborníci hovoria o dostatočnom prísune horčíka a najmä o potrebe vitamínu D. Kým horčík nachádzame v obilninách, klíčkoch, banánoch či sušenom ovocí, vitamín D si naše telo vytvára, keď sa vystavíme slnečným lúčom. Niečo málo sa ho do organizmu dostáva aj prostredníctvo stravy – vynikajúcim zdrojom je konzumácia rýb a najmä rybieho oleja.
Pri procese tvorby kostí teda úlohu zohráva viacero prvkov, kvalitná a pestrá strava sa javí byť nevyhnutnosťou. A tu narážame na problém. Intenzifikácia poľnohospodárstva so sebou priniesla veľké, najmä chemické zásahy do prírody. Pôda sa stala menej kvalitnou ako v minulosti, potraviny na nej dopestované sú výrazne ochudobnené o vitamíny, minerály či stopové prvky. Menej týchto dôležitých látok sa dostáva do tela a problém je zrazu na svete. Po úrazoch či v prípade kostných ochorení tiež nie je možné očakávať, že človek dokáže prijať zvýšenú potrebu jednotlivých prvkov iba prostredníctvo potravy. U starších ľudí zas často klesá chuť na jedlo, majú oslabené trávenie a následne aj samotné vstrebávanie živín, telo si jednoducho z potravy nedokáže zobrať toľko vápnika či ďalších prvkov, ktoré potrebuje pre svoje normálne fungovanie. Celosvetovou pandémiou sa stáva osteoporóza (rednutie kostí), pričom opäť ohrozuje najmä vyššiu vekovú kategóriu. Nie je preto prekvapením, že kým pád dieťaťa či dospelého nemusí znamenať žiaden vážnejší úraz, v prípade starších osôb nezriedka končí zlomeninou, ktorá sa pomerne ťažko hojí.
Aké je teda východisko? Ako je možné doplniť potrebné množstvo chýbajúcich prvkov? Našťastie dnes už existuje riešenie v podobe špecializovaných liečiv alebo doplnkov výživy. Môžeme nájsť hneď niekoľko výrobcov a vybrať si produkt, ktorý nám vyhovuje najviac. Napríklad na základe krvného vyšetrenia nám lekár povie, ktoré prvky náš organizmus aktuálne potrebuje doplniť a my si následne už len zvolíme ten najvýhodnejší produkt. Niekoľko ich môžete nájsť aj v našom e-shope:


vápnik v kombinácii s vitamínom D, - BIOMIN CALCIUM NEO PRÍRODNÉ S VITAMÍNOM D CPS DUR 1X90 KS

 

vápnik v kombinácii s horčíkom ,a fosforom - BIOMIN CALCIUM OVOVITAL + HORČÍK + FOSFOR CPS 1X60 KS

vápnik v kombinácii s vitamínom C  - BIOMIN CALCIUM PRÍRODNÉ S VITAMÍNOM C CPS 1X60 KS

vápnik v kombinácii s horčíkom a zinkom  - WALMARK VÁPNIK HORČÍK ZINOK OSTEO KOMPLEX TBL (140+60 KS NAVYŠE) 1X200 KS

známym zdrojom vápnika je aj žraločia chrupavka- WALMARK VÁPNIK HORČÍK ZINOK OSTEO KOMPLEX TBL (140+60 KS NAVYŠE) 1X200 KS

 

 

Veríme, že vám náš článok pomohol ozrejmiť problematiku pohybového aparátu a že ste si vybrali práve ten produkt, ktorý ste hľadali. Prajeme vám veľa zdravia a najmä pevné kosti.

 


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.