Ako ošetrovať obuv

Údržba obuvi

Použitý materiál, JEHO ÚDRŽBA A OŠETRENIE

Životnosť Vašej obuvi závisí tiež na jej správnom udržiavaní a ošetrovaní: Striedajte často obuv, najmä v daždivom počasí. Po vyzutí obuvi ju napnite na napináky zodpovedajúcej veľkosti. Pri obúvaní obuvi, najmä uzavretého strihu, používajte obuvák. Nezabudnite, že nerovnomerná kresba líca a čiastočná rozdielnosť povrchu je charakteristická pre prírodnú useň, a teda sa nedá považovať za chybu materiálu.

Počítajte s tým, že pri zvýšenom potení alebo prevlhnutiu môže obuv čiastočne púšťať farbu. Sledujte priebežne stav obuvi a v prípade bežného opotrebovania zaistite včas jej opravu. Žiadna obuv sa nesmie prať v automatickej práčke!

Hladkú useň ošetrujte špeciálnym krémom. Useň nie je vodotesný materiál, odolnosť Vašej obuvi môže byť zvýšená použitím špeciálnych sprejov, ďalej usňový výrobok impregnujte podľa potreby. Charakteristické znaky usne sú: Nerovnomerná kresba lícnej časti a čiastočná rozdielnosť farebného odtieňa. Jazvy, vrásky a iné znaky vyskytujúce sa na ušných nie sú na závadu, naopak zdôrazňujú charakter tohto materiálu.

Lakovaná useň s hladkým, lesklým povrchom nie je vhodná do nízkych teplôt a povrch je veľmi citlivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy a rozmáčanie. Vrstva laku sa môže v mraze polámať. Nečistoty z povrchu odstráňte jemnou vlhkou handričkou, povrch ošetrite krémom či sprejom na lakované úsne, ktoré pomáhajú uchovávať pružnosť lakovej vrstvy a ošetrujú useň.

semišovú obuv (tzv. Semiš) ošetrujte kefovaním, najlepšie špeciálnou gumovou kefkou. Pri väčšom opotrebení môžete užiť farebné, ale aj bezfarebné impregnačné spreje, avšak berte na vedomie, že takáto obuv je aj napriek impregnácií obzvlášť citlivá na premočenie, čo sa môže prejaviť odfarbením časti vlasu a vznikom škvŕn. Tieto usne nikdy nekrémujte!

Ostatné usne: existuje celý rad ďalších usní, ktoré sa vyznačujú predovšetkým farebnými efektmi a rozmanitosťou spracovania povrchu. Charakteristickou vlastnosťou väčšiny usní je to, že počas užívania sa ich vzhľad „vyvíja“. Lícovej vrstvy sa stierajú, praskajú a mení farbu, v miestach ohybu a vrások vystupuje kontrastná farba, výrobok získava patinu a charakteristický „použitý“ vzhľad. Zmeny vzhľadu sú žiaduce, v žiadnom prípade sa nejedná o prejav vady. Povrch materiálu je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie a zašpinenia. Na ošetrenie vždy používajte bezfarebné impregnačné spreje, ktoré nechajte na povrchu zaschnúť, v žiadnom prípade tieto výrobky neutierajte, nekefujte a ani nekrémujte – mohlo by dôjsť k zásadnému porušeniu lícovej vrstvy a tým aj celkového vzhľadu výrobku.

U obuvi, ktorá má podrážky vyrobené z prírodnej usne, je nutné, aby si zákazník na ňu zaobstaral tenkú gumovú podrážku.

Premočenú koženú obuv sušte postupne a v primeranej vzdialenosti od tepelného zdroja (radiátor, priame slnečné žiarenie). Obuv je vhodné vypchať novinovým papierom a po uschnutí ošetriť vhodným krémom.

Plastová obuv je veľmi nenáročná, stačí ju umyť vlhkou handričkou a utrieť do sucha. Vyhýbajte sa náhlym zmenám teploty a mrazu.

Textilná obuv je ďalšia významná a rozsiahla skupina materiálov pre použitie na výrobu tovaru. Široká škála štruktúr a farieb ponúka zákazníkom výrobky vysokej úžitkovej hodnoty. Ošetrujte iba zľahka silónovou kefkou za sucha, čistiacimi a farbiacimi sprejmi na textil. Odporúčame použiť impregnáciu na textil ešte pred prvým použitím výrobku, ďalej podľa potreby. Prípravky zvyšujú odolnosť textilu proti vode, oživujú farby a zamedzia rýchlemu zašpineniu.

Syntetické materiály, koženka, plast, … Táto obuv nie je náročná na údržbu. Polyuretánová podošva je veľmi náchylná na mechanické poškodenie (zakopnutie), dochádza k zodraniu farby na povrchu a k presvitaniu pôvodnej farby.

Guma umyte vlhkou handričkou, môžete použiť aj saponát. Potom obuv vytrite dosucha.

Vodonepriepustná membrána zaisťuje nepriepustnosť vody a priedušnosť obuvi (napr. Materiál GORE-TEX). Používa sa najčastejšie pre turistickú a športovú obuv. Obuv s vodunepriepustnou membránou očistite od hrubej špiny pomocou vlažnej vody a hubky alebo kefky. Po uschnutí je nutné obuv impregnovať vhodným impregnačným prípravkom – použite iba taký, ktorý odporúčajú výrobcovia týchto membrán.

Spôsoby výroby obuvi:

Flexiblová (prešívaná) obuv: je veľmi ľahká, pohodlná, ohybná (flexibilná), s efektívnym prešívaním na okraji obuvi. Vysoká ohybnosť je daná tým, že zvršok obuvi je prišívaný priamo ku spodku. Obuv má kvôli prešitie vrchného dielu iba obmedzenú vodopriepustnosť, preto je určená predovšetkým do suchého prostredia. Pri dlhodobom pôsobení vlhkosti môže dôjsť k premočeniu obuvi. Obuv je nutné starostlivo impregnovať a alebo krémovať, obzvlášť prešívaný okraj obuvi.

Lepená obuv: najčastejšie používané technológie, kedy je spodná časť obuvi k zvršku lepením. Pevnosť lepeného spoja môže byť negatívne ovplyvnená prepotením a premočením obuvi, prípadne opakovaným používaním nedostatočne vysušenej obuvi. K mechanickému uvoľneniu lepeného spoja môže dôjst. '

K mechanickému uvolneniu lepeného spoja může dôjsť pri neopatrnej chôdzi (zakopnutím).

 


Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.