KOLIKA

KOLIKA

Malé bábätká, ktoré sa len pred chvíľkou dostali na tento svet, si musia, rovnako ako ich rodičia, zvykať na množstvo nových vnemov a situácií. Keďže ich tráviaca sústava spolu s brušnými svalmi ešte častokrát nie je navyknutá na prijímanie potravy, resp. mlieka, veľakrát prvé mesiace ich života sprevádzajú problémy s boľavým bruškom. Za bolesti môže byť zodpovedné aj nadmerné množstvo vzduchu, ktorého sa bábätko nahltá počas pitia.

Hoci niekedy skutočne pomôže len čas a bábätko z kolík „vyrastie“, predsa len existuje zopár spôsobov, ktorými môžeme našim detičkám pomôcť.

Jednou z najbežnejších látok, ktoré sa používajú pri odstránení problémov s nafukovaním sú deflatulenciá. Ide o látky, ktoré znižujú povrchové napätie kvapalín a žalúdku a črevách dieťatka, vďaka čomu uľahčia odchod plynov, čo prináša úľavu od bolesti a kŕčov. Výhodou deflatulencií je, že sa nevstrebávajú do organizmu, vďaka čomu je ich užívanie bezpečné už v kojeneckom veku. Najrozšírenejším zástupcom tejto skupiny je Simetikon.

Okrem použitia simetikonu rodičia mnohokrát využívajú prírodné zdroje, hlavne vo forme feniklových kvapiek či čajov. Použitie feniklu vo viacerých štúdiách pri deťoch už od dvoch týždňov viedlo k zníženiu intenzity a frekvencie kolík. Nanešťastie, sú aj detičky, ktorým fenikel nerobí dobre a bolesti bruška môže zintenzívniť. Ostáva nám teda len vyskúšať, do ktorej skupiny naše bábätko patrí. Okrem feniklu sa v detských čajovinách proti kolikám využíva tiež rumanček, prípadne aníz či medovka.

Pokiaľ chceme bábätku pri bolestiach pomôcť aj inak, ako podávaním kvapiek či čajov, môžeme mu bruško masírovať s pomocou gélov obsahujúcich upokojujúce silice. Takéto masáže sa odporúča robiť dva až tri krát denne nie len pri bolestiach, ale aj v rámci prevencie.

V prípade, že klasické prípravky proti kolikám neprinášajú bábätku úľavu, môže sa stať, že jeho bolestivé bruško je dôsledkom nedostatočného trápenia laktózy, teda mliečneho cukru. Laktózu náš organizmus trávi použitím enzýmu laktáza, ktorý u niektorých bábätiek môže chýbať, prípadne ho môže byť nedostatočné množstvo. Riešením sú prípravky s obsahom laktázy vo forme kvapiek, ktorými nedostatok tohto enzýmu doplníme.

Pomôcť našim detičkám môžeme tiež doplnkovo podávaním probiotík, ktoré napomôžu lepšiemu fungovaniu tráviaceho systému.

Vďaka týmto prípravkom sa mnohokrát bolestivé koliky stanú len občasnou spomienkou a naše bábätká sa nám za našu trpezlivosť odmenia spokojným úsmevom :)

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniek



Prihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.