Nádcha a upchatý noštek

Nádcha a upchatý noštek dokáže naše deti potrápiť omnoho častejšie ako nás, dospelých. U dojčiat a batoliat sa výskyt ochorení horných dýchacích ciest pohybuje zvyčajne v rozmedzí 6-10x ročne. Bez ohľadu na to, či je pôvodcom vírusová, prípadne bakteriálna infekcia, alebo alergia, každá z nich je sprevádzaná opuchom nosovej sliznice, pocitom upchatého nosa a teda sťaženým dýchaním. Najmä u malých detí je tento stav veľmi nepríjemný, nakoľko ich dutiny sú ešte pomerne malé a zároveň dýchanie prebieha takmer výhradne nosom.

Pokiaľ sú soplíky, ktoré našu ratolesť trápia prevažne vodnaté a tečúce, stačí obvykle nos pravidelne utierať a čistiť, napríklad s pomocou vatovej tyčinky. Čo však robiť v prípade, že sú hlieny husté a dieťaťu sa kvôli nim ťažko dýcha? Keďže dojčatá a batoľatá nevedia v počiatkoch smrkať, je potrebné im nadbytočné hlieny z nosa odsávať.

Odsávačky hlienov určené pre bábätká a malé deti možno rozdeliť do troch kategórií. Prvým je hadičková odsávačka, kedy rodič vysáva vzduch z odsávačky svojimi ústami. Druhým typom je elektrická odsávačka, ktorú možno použiť kdekoľvek, je nenáročná, efektívnejšia v porovnaní s hadičkovou a zároveň nevytvára tak silný podtlak, ako tretí typ- odsávačka pripojiteľná na vysávač. Tá v porovnaní s predošlými dvoma pracuje najrýchlejšie, nevýhodu predstavuje jednak hluk vysávača, ktorého sa deti častokrát boja, jednak to, že jej príliš častým používaním môžeme nosovú sliznicu až príliš vysušiť, prípadne poškodiť, čo paradoxne spôsobí zvýšenie sekrécie. Aj pre odsávanie teda platí známe „všetko s mierou“.

Stačí teda soplíky len utierať, prípadne odsávať? Pre efektívnejšiu liečbu je vhodné, aby sme počas doby trvania nádchy nosovú sliznicu častejšie zvlhčovali. Zabezpečíme tak lepšie dýchanie, ako aj prevenciu pred nadmerným vysúšaním spôsobeným odsávaním hlienov. Vhodné je použitie zvlhčovačov vzduchu a tiež aplikácia kvapiek či sprejov s obsahom morskej vody, prípadne liečivých látok v závislosti od veku a stavu dieťaťa.

U najmenších detí sa najčastejšie používajú roztoky morskej vody, prípadne fyziologický roztok vo forme kvapiek. V prípade veľkého opuchu slizníc, alebo u starších detí môžeme siahnuť po liečivách s obsahom látok uvoľňujúcich opuch slizníc (oxymetazolín, xylometazolín), prípadne látok znižujúcich alergické prejavy typu zvýšená sekrécia a pod. (dimetinden). Tieto sú často kombinované s látkami zabezpečujúcimi hydratáciu, napríklad s kyselinou hyalurónovou.

Pokiaľ však siahneme po niektorom z takýchto liečiv, nezabúdajme, že ich aplikácia je vhodná maximálne 7 dní, nakoľko potom by si nosová sliznica na ich pôsobenie zvykla, čo by vytvorilo nechcený začarovaný kruh.

Mgr. Martina Kadlecová


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.