Pripravte sa na dovolenku

Pripravte sa na dovolenku

Napriek tomu, že si leto zvyčajne spájame s dovolenkovým oddychom, nemali by sme podceniť nebezpečenstvo, ktoré na nás striehne. Ak si chcete dni pri mori vychutnať naplno, nesmiete zabudnúť na prevenciu a lekárničku. Ako prežiť dovolenku bez toho, aby ste museli utekať k lekárovi? Aké choroby na vás číhajú?

Úpal

Úpal je jedným z ochorení, ktoré mnohí podceňujú. Ľudské telo má schopnosť udržiavať si prirodzenú teplotu aj v prípade, že vonku je viac ako 37 stupňov. Ak ste však vystavení extrémnym horúčavám príliš dlho, potením strácate vodu a potrebné minerály, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, nevoľnosťou, smädom a únavou. V tomto prípade je najlepšia prevencia. Aj keď si chcete pohodu a more vychutnať čo najviac, ak je príliš teplo, vyhýbajte sa priamemu slnku, káve i alkoholu a nezabúdajte na dostatočné množstvo tekutín, najmä čistej vody.

Hnačka
Jedným z najnepríjemnejších spôsobov ako stráviť dovolenku, je presedieť ju na toalete. Veľa turistov však počas pobytu v zahraničí postihne akútna hnačka. Spôsobiť ju môže viacero príčin. Okrem zlej hygieny vie zapôsobiť aj zmena stravy, časový posun i únava. Najčastejšie za tento problém môžu bakteriálne ochorenia. Pozor najmä na exotické krajiny – počnúc Tureckom a Egyptom. V nápojoch, ktoré pijete, by nemal byť ľad (ten sa zvykne robiť z kohútikovej vody). Na ulici si nikdy nekupujte zmrzlinu ani morské plody. Ovocie a zeleninu poriadne umyte a ak je to možné, aj ošúpte. Nesýtenú minerálku v podniku vymeňte za sýtenú alebo za fľaškovú limonádu – pri nesýtených vodách sa stáva, že ich napustia v záujme šetrenia obyčajnou vodou. Ak ste už ochoreli, je základným pravidlom dbať na dostatok tekutín a liek proti hnačke. Ak vám ten vo vašej lekárničke nepomáha, skúste zohnať liek v miestnej lekárni a pridajte aj probiotiká, ktoré by mali obnoviť črevnú rovnováhu.

Prechladnutie a chrípka

Napriek tomu, že je horúco, sa môžete veľmi ľahko nakaziť jedným z tzv. kvapôčkových ochorení. K tým patrí prechladnutie alebo chrípka. Ak nechcete dovolenku stráviť fúkaním nosa a pitím čaju, mali by ste sa vyhýbať preplneným uzavretým miestnostiam, nepreháňať to s klimatizáciou a okrem zmrzliny si dopriať aj vhodnú dávku vitamínov. Ak sa premiestňujete na dovolenku lietadlom, nezabudnite si na palubu zobrať aj sveter či široký šál, ktorým sa môžete prikryť. Práve klíma v lietadle je totiž neraz pôvodcom nepríjemnej nádchy. Objavili sa prvé príznaky prechladnutia? Neignorujte ich, napak, okamžite si naservírujte horúci nápoj a poriadnu dávku vitamínu C. Nemusíte však hneď utekať k doktorke a v zúfalstve z blížiacej sa dovolenky si vynucovať antibiotiká. Na chrípku či prechladnutie neúčinkujú, takže by ste sa vyliečili aj bez nich.

Plesne

Okrem suvenírov si domov môžete z dovolenky priniesť aj plesňové ochorenie. Popri neestetickom dojme vie spôsobiť aj viaceré komplikácie. Nakaziť sa môžete takmer kdekoľvek, a preto by ste sa mali vyhnúť chodeniu naboso vo vlhkom teplom prostredí. Vždy používajte žabky až kým neprídete úplne k bazénu a vhodné je ich mať na nohách aj v sprche v hoteli. Pomôže aj preventívne používanie protiplesňových krémov a roztokov.

Žltačka

Hepatitída A, známa aj ako žltačka, sa najčastejšie prenáša v dôsledku nedostatočnej hygieny. V rôznych exotických destináciách sa ňou môžete nakaziť po zjedení znečistenej potravy, nedostatočne tepelne spracovaných rýb, prípadne vypitím vody. Napriek tomu, že si dávate pozor, je najúčinnejším preventívnym opatrením očkovanie. Hepatitída neprepukne ihneď, ale príznaky sa objavia po dvoch až siedmich týždňoch a prejavuje sa podobne ako chrípka. Spôsobuje zvýšenie teploty, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosti, zvracanie a nechutenstvo a môže zanechať trvalé následky.

 

Nezabudnite si zbaliť lekárničku!
antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách)
dezinfekčný prostriedok
lieky proti hnačke
lieky proti horúčke a bolestiam hlavy
lieky proti nevoľnosti
lieky proti zápche
náplaste, nožničky, pinzetu
repelent
lieky na ochranu proti malárii, v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie


Produkty priradené k tejto novinke

Prihlásiť sa k odberu noviniekPrihláste sa do newsletteru a získajte pravidelné informácie o super ponukách, akciách a zľavách. Newslettre sú určené pre osoby staršie ako 16 rokov!
Informácie o ochrane osobných údajov. Zo zasielania sa móžete kedykoľvek odhlásit.